Z programu Profilaktyka 40 Plus skorzystało 157 tys. mieszkańców
"Program Profilaktyka 40 Plus kończy się 31 grudnia. To ostatni dzwonek na zrobienie kilkunastu ważnych badań bezpłatnie i bez skierowania od lekarza POZ czy specjalisty. Co więcej, do końca grudnia z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach tego programu" – przypomniała Anna Leder.
W Łódzkiem z programu do końca listopada skorzystało 157 tys. osób, przy czym zdecydowana większość z nich to kobiety – prawie 95 tys.
Rzeczniczka łódzkiego NFZ zna przynajmniej jeden przypadek, gdy badanie na krew utajoną w kale dostępne w ramach Profilaktyki 40 Plus doprowadziło do wykrycia u pacjenta wczesnych zmian nowotworowych. Wyjaśniła, że do jednej z poradni należących do Miejskiego Centrum Medycznego Górna w Łodzi dotarł list z podziękowaniami od żony pacjenta.
"Dostaliśmy skierowanie na kolonoskopię. Badanie wykryło polipy i guza po badaniu histopatologicznym określonego jako rak gruczołowy. Lekarz onkolog powiedział, że guz został wykryty w najlepszym momencie, bez nacieków i przerzutów, więc rokowania są bardzo pomyślne" – napisała w liście do poradni łodzianka, która jest przekonana, że wykonane badanie uratowało jej mężowi życie.
Każdy, kto skończył 40 lat, może w ramach programu sprawdzić stan swojego zdrowia – ma na to czas tylko do końca roku. W regionie łódzkim można skorzystać z niego w 163 miejscach – laboratoriach i poradniach POZ. Aby dostać skierowanie na odpowiednio dobrany do stanu zdrowia zestaw badań, należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. Można to zrobić również w placówce uczestniczącej w programie. (PAP)
agm/ joz/