kategoria: Zdrowie
20 wrzesień 2023

Zdrowy sen i jego wpływ na życie codzienne: znaczenie zdrowego snu dla ogólnego samopoczucia

zdjęcie: Zdrowy sen i jego wpływ na życie codzienne: znaczenie zdrowego snu dla ogólnego samopoczucia / pexels/6188000
pexels/6188000
To, ile czasu przeznaczasz na sen ma wpływ na twoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Sen stanowi 1/3 ludzkiego życia i jest głównym sposobem na regenerację, dlatego każdy powinien dedykować mu od 6 do 8 godzin każdej doby. Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Oto kilka wskazówek.
REKLAMA

Wyróżnia się dwie główne fazy snu:

  • głęboki sen, inaczej nazywany NREM, wolnofalowy, w którym obecne są fale delta. W tej fazie występują wolne ruchy gałek ocznych,
  • sen REM, w tej fazie występują szybkie ruchy gałek ocznych oraz większość snów.

Co ma wpływ na jakość snu?

  1. Hałas związany z pracami drogowymi lub głośnymi imprezami u sąsiadów może niekorzystnie wpływać na delikatny układ nerwowy i prowadzić do zwiększonej aktywacji noradrenaliny, adrenaliny i kortyzolu. Hałas może zakłócać fazę głębokiego snu, wydłużając jednocześnie fazę płytkiego snu, co może skutkować przebudzeniem się z uczuciem niewyspania.
  2. Alkohol powoduje przyśpieszenie zasypiania oraz wzmocniony sen w pierwszej jego części, natomiast w dalszej części snu powoduje zakłócenia. A wszystko za sprawą substancji (aldehydu octowego), która pojawiła się z metabolizowanego alkoholu i negatywnie wpływa na sen.
  3. Badania dowodzą, że istnieje korelacja między korzystaniem z telefonu po zgaszeniu światła a zwiększeniem ryzyka wystąpienia problemów ze snem. Światło emitowane przez telefony może zakłócać naturalne wydzielanie melatoniny. Zaleca się ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło z telefonu przynajmniej na godzinę przed snem, aby wspomóc zdrowy sen.

Konsekwencje deficytu snu

Brak snu może spowodować zaburzenia hormonalne w organizmie, doprowadzając do problemów z układem endokrynologicznym oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, co może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób takich jak zespół jelita drażliwego, SIBO czy niedoczynność tarczycy.

Ponadto niedobór snu może prowadzić do zaburzeń nastroju, zwiększonego podrażnienia i frustracji, a także wpłynąć na nieprawidłową regulację uczucia głodu i sytości, co może sprzyjać otyłości lub nadwadze. Często brak snu powoduje problemy z koncentracją, co ma negatywny wpływ na efektywność w pracy.

Należy pamiętać, że sen ma istotny wpływ na procesy związane z pamięcią, nauką, metabolizmem, poziomem hormonów oraz wieloma innymi funkcjami fizjologicznymi w organizmie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany