reklama
30 wrzesień 2019

Startuje projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

fot. nadesłane
Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
REKLAMA
Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i  podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

- „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.

W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.
24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.
W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty, gdzie zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.
Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której  współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Archiwum Akt Nowych przygotowało następujący program:

9:00-14:00 STWÓRZ SWOJE DRZEWO GENEALOGICZNE – warsztaty dla dzieci i młodzieży

Podczas warsztatów zaprezentujemy proces tworzenia drzewa genealogicznego jako pomoc dydaktyczną w nawiązaniu do zajęć lekcyjnych na ten temat.
Prowadzenie: Katarzyna Wysoczyńska, Jan Annusewicz, dr Leszek Zakrzewski.
Obowiązują zapisy.

11:30-18:00 PUNKT KONSULTACYJNY programu Archiwa Rodzinne Niepodległej

Porady archiwistów i konserwatorów Archiwum Akt Nowych dotyczące tworzenia, przechowywania, zabezpieczania i konserwowania archiwów rodzinnych.

11:30-18:00 DZIEŃ OTWARTY W PRACOWNI KONSERWATORSKIEJ

Podczas wizyt w pracowni konserwatorskiej zapoznacie się z realizacjami konserwatorskimi, z procesem konserwacji dokumentów oraz zabezpieczaniem ich przed zniszczeniem.
Grupy do 10 osób, co 30 minut

13:30-14:00; 17:00-17:30  CO TO SĄ ARCHIWA RODZINNE – wykład i pokaz multimedialny

Podczas spotkania dowiecie się wszystkiego na temat archiwów rodzinnych: jak je tworzyć, jak opisywać i przechowywać oraz gdzie szukać brakujących dokumentów. Zaprezentujemy także wybrane archiwa rodzinne z zasobu AAN.
Prowadzenie: Jan Annusewicz

16:00-17:00 ARHIWUM RODU ROSTWOROWSKICH – wykład

W trakcie wykładu zapoznacie się z uwagami praktycznymi dotyczącymi badań nad archiwami rodzinnymi.
Prowadzenie: dr Leszek Zakrzewski

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu dostępnego na stronie aan.gov.pl w zakładce Aktualności lub w siedzibie AAN.

Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem email: katarzyna.wysoczynska@aan.gov.pl

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany