3 lipiec 2024

Historyczne osiągnięcie – rakieta suborbitalna Bursztyn sięgnęła kosmosu

zdjęcie: Historyczne osiągnięcie – rakieta suborbitalna Bursztyn sięgnęła kosmosu / fot. PAP
fot. PAP
Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu; to historyczne osiągnięcie polskich inżynierów - poinformowała w środę Polska Agencja Kosmiczna.
REKLAMA

"Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła zakładany pułap. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych" - podała POLSA.

Jak poinformowała PAP Magdalena Frańczak z POLSA, wszelkie szczegóły techniczne lotu są obecnie opracowywane i zostaną podane do wiadomości publicznej w najbliższych dniach.

Rakieta powstała w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) częściowo finansowała przedsięwzięcie.

Dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, mówił przed lotem testowym, że nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., który został zastosowany jako utleniacz w rakiecie Bursztyn, jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. "Tym projektem oraz zastosowanymi w nim technologiami chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonego, ekologicznego transportu są możliwe w przestrzeni kosmicznej” – wyjaśniał Paweł Stężycki.

ILR-33 BURSZTYN 2K jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny. Użyto w niej również szeregu nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych, jak m.in. modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne czy mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.

Wszystkie prace projektowe zrealizowano w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Według POLSA już dziś rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN pozwoliły na zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.

Poruszająca się z prędkością blisko 1,4 km/s rakieta ma znaleźć wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, wynoszenia różnorodnych eksperymentów naukowych prowadzonych z myślą o rozwoju nauki, nowych technologii i rozwoju przemysłu.

„Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space" - dodał dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Jak zapowiedział, odbędzie się to w ramach projektu NCBR pt. "Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych - FAZA II", którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego.(PAP)

mat/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany