20 maj 2024

Klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej

zdjęcie: Klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej / fot. PAP
fot. PAP
Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.
REKLAMA

Przy klasztorze w Paradyżu, dawnym opactwie cysterskim, od ponad roku trwają prace związane z termomodernizacją budynku oraz odwiertami pod pompy ciepła. To również okazja do badań archeologicznych i dzięki temu dokonano bardzo ważnego odkrycia. "Udało się w południowej części terenu odsłonić bardzo ciekawe pozostałości budynku pochodzącego z okresu po połowie XIII w." – powiedział dr Michalak.

Okres powstania odkopanego obiektu został potwierdzony na podstawie użytej techniki budowlanej oraz materiałów. To kamień w podstawie oraz cegły w górnej części. "To jest typowe dla budownictwa z okresu XIII w." – wyjaśnił dr Michalak. Wiadomo już, że odkryty budynek łączy się dzisiejszym południowym skrzydłem klasztoru. "Powstaje pytanie, co to za budynek, tak wczesny, który łączy się z klasztorem" – powiedział Michalak.

Odkrycie budynku jest bardzo ważne. "Pokazuje, że tak naprawdę o klasztorze wiemy bardzo miało. Z pewnością wyglądał on zupełnie inaczej" – powiedział dr Michalak. Nie wiadomo również do czego służył odkryty budynek. Znajduje się on w miejscu, w którym było główne wejście do klasztoru.

Podczas prac archeologicznych na terenie klasztoru natrafiono również na wiele różnych artefaktów. "Okazuje się, że na tym terenie, jeszcze przed założeniem klasztoru funkcjonowali ludzie" – powiedział dr Michalak. Odkryto obiekty osadnicze, takie jak słowiańską ceramikę typową dla XII i XIII w. oraz przęśliki stosowane w tkactwie.

Wcześniej zostały odkryte elementy drewnianego kanału z XVI w. doprowadzającego wodę z rzeki Paklicy do klasztoru. "Takie kanały były typowe dla terenów Niemiec" – wyjaśnił dr Michalak.

Odkryto również kafle piecowe, co sugeruje używanie pieców kaflowych do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Odkopano ceramikę oraz liczne kości zwierząt. To wskazuje, że w diecie mnichów było mięso. Zaleziono naczynia oraz butelki z XVII, XVIII oraz XIX w. W butelkach mnisi mogli przechowywać wino. "Wiemy, że klasztor był bardzo bogaty" – powiedział Michalak. Wiadomo również, że przy klasztorze działał młyn.

Klasztor założył Bogusz, rycerz wielkopolski w 1230 r. "Cystersi z Brandenburgii, którzy mieli to miejsce ucywilizować, nie byli za bardzo chętni do budowy w tym miejscu klasztoru" – powiedział Michalak. Pierwsze wzmianki o budowie wskazują na jej rozpoczęcie w 1240 r. Przyczyny niechęci mnichów do budowy klasztoru nie są znane. Nie wiadomo również jaką formę miał pierwszy budynek z XIII w. "Z pewnością potrzebne są kolejne badania przy klasztorze" – powiedział Michalak. (PAP)

pij/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany