11 czerwiec 2024

Koniec z fabrykami dyplomów

zdjęcie: Koniec z fabrykami dyplomów / pixabay/3990783
Uczelnie nie będą mogły uruchomić jakiegokolwiek kierunku studiów bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej – mówił w Rzeszowie minister nauki Dariusz Wieczorek, zapowiadając nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Koniec z fabrykami dyplomów – dodał.
REKLAMA

Minister nauki przyjechał we wtorek do Rzeszowa, gdzie spotkał się z rektorami podkarpackich uczelni. Do końca czerwca planuje odwiedzić ośrodki akademickie w całej Polsce.

"Chcemy przywrócić dialog ze środowiskiem akademickim, bo wiemy, że w ostatnich latach niekoniecznie dobrze to wyglądało. Usłyszeć jakie są problemy i co zrobić, żeby je rozwiązać" – powiedział podczas briefingu na Politechnice Rzeszowskiej minister Dariusz Wieczorek.

Mówił też o jakości kształcenia. "Będziemy zmierzać w tym kierunku, żeby dyplom każdej uczelni w Polsce, publicznej czy niepublicznej, był dyplomem wartościowym. Żeby potencjalny pracodawca wiedział, że każdy, kto się z dyplomem do pracy zgłosi, jest dobrze wykształcony" – tłumaczył minister.

Zapowiedział też walkę z "fabrykami dyplomów". "Te procesy będą bolały tych, którzy taką działalność prowadzą, ale musimy być absolutnie konsekwentni" – dodał minister.

Resort stawia na dwa rozwiązania. "Nie będzie możliwości, żeby prowadzić jakiekolwiek studia bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Tym bardziej tych, które dają uprawnienia: trenera, psychologa, nauczyciela, pielęgniarki, czy do zasiadania w radach nadzorczych" – przekazał minister. Po drugie, studia podyplomowe będą mogły prowadzić tylko te uczelnie, które prowadzą studia pierwszego stopnia.

Minister nauki przyznał też, że namawia publiczne uczelnie, by się łączyły, co ma związek z malejącą liczbą studentów. W zamian obiecuje wyższą subwencję. "10 proc. subwencji więcej, a więc bardzo poważny zastrzyk finansowych. Nie zamierzamy nikogo do niczego zmuszać. Decyzja będzie należeć wyłącznie do rektorów i senatów poszczególnych uczelni" – zapewnił minister Wieczorek.

Minister nauki chce również, by z Funduszu Dopłat do budowy mieszkań komunalnych finansować także remonty i budowę akademików. Z szacunków resortu wynika, że uczelnie potrzebują około 3 mld zł na takie inwestycje. (PAP)

al/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany