14 listopad 2023

POLSA uruchamia rekrutację na staże w ESA

zdjęcie: POLSA uruchamia rekrutację na staże w ESA / fot. PAP
fot. PAP
Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchamia rekrutację na dwuletnie, płatne staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pierwsza rekrutacja ma wyłonić do 20 stażystów.
REKLAMA

Jak poinformowała we wtorek POLSA, szansę na staż mają absolwenci studiów magisterskich.

"Otwieramy drugą dekadę członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej szczególną możliwością adresowaną do młodych ludzi. Drodzy absolwenci, macie możliwość tworzyć przyszłość. Zachęcamy do aplikowania na staże w ESA" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna.

Rekrutacja jest wynikiem porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) a ESA w sprawie Narodowego Programu Stażowego (ang. National Trainee Programme) - podała POLSA. W ramach porozumienia młodzi absolwenci studiów wyższych z Polski będą mieli szansę zdobycia doświadczenia w różnych rolach związanych z branżą kosmiczną w biurach ESA - w Niemczech, we Francji, Włoszech, w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Pierwsi stażyści wyłonieni w rekrutacji rozpoczną pracę w wybranym przez siebie biurze ESA w lutym 2024 r. Program stażowy przewiduje łącznie 30 dwuletnich, płatnych staży.

Program skierowany jest do absolwentów posiadających stopień magistra (uzyskany w ciągu ostatnich dwóch lat) na kierunkach związanych z szeroko rozumianą branżą kosmiczną. Oferowane są staże w takich obszarach, jak: inżynieria systemowa, gospodarka kosmiczna, dyplomacja, kontrola misji, technologie związane z obserwacją Ziemi, wsparcie dla załogowych lotów kosmicznych. "Pełna oferta dla Polski obejmuje aż 33 tematy" - podkreśliła POLSA w komunikacie.

Jak dotąd w ciągu 10 lat członkostwa Polski w ESA opracowano w Polsce 100 technologii kosmicznych, a polskie podmioty zaangażowane były w najbardziej prestiżowe misje naukowe, jak m.in. misja JUICE, wystrzelona w kwietniu br. W ramach coraz ściślejszej współpracy z ESA, w roku 2024 polski astronauta będzie brał udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas którego zostaną zrealizowane eksperymenty polskich inżynierów i naukowców - czytamy w notce.

"Staże w ESA przyczynią się do wzrastania nowego pokolenia polskich specjalistów, którzy będą w najbliższych latach budować polskie specjalizacje kosmiczne" - zaznaczyła POLSA.

POLSA będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie całego procesu selekcji kandydatów we współpracy z ESA.

Absolwenci zainteresowanych stażami mogą uzyskać dodatkowe informacje na stronie POLSA: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/staz-w-esa-national-trainne-programme/

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego.(PAP)

bar/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany