23 sierpień 2023

Prezydent spotkał się z uczestnikami Zlotu Wędrowniczej Warty w Czernicy na Pomorzu

zdjęcie: Prezydent spotkał się z uczestnikami Zlotu Wędrowniczej Warty w Czernicy na Pomorzu / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z uczestnikami rozpoczynającego się w Czernicy na Pomorzu Zlotu Wędrowniczej Warty pod hasłem "Rozwiń Żagle". Uważam harcerstwo za bardzo ważne, bardzo korzystne dla rozwoju młodego człowieka - podkreślił.
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę Harcerską Bazę Obozową w Czernicy (Pomorskie), gdzie w środę rozpoczął się pięciodniowy Zlot Wędrowniczej Watry "Rozwiń Żagle". Wziął udział w apelu i wspólnie m.in. z komendantką tegorocznego zlotu phm. Roksaną Szparą i naczelniczką Związku Harcerstwa Polskiego Martyną Kownacką symbolicznie rozpalił ogień watry, a następnie zasiadł do wspólnego ogniska z harcerzami i skautami.

Dziennikarzom prezydent Duda powiedział, że co roku, w wakacje, gdy organizowane są obozy harcerskie, stara się odwiedzać różne organizacje harcerskie, które objęte są honorowym prorektoratem prezydenta RP.

"Ja już czynnym harcerzem nie jestem, ale uważam harcerstwo za bardzo ważne, bardzo korzystne też dla rozwoju młodego człowieka" – zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że to dzisiejsze spotkanie z harcerzami starszymi jest bardzo ważne, choćby z tego względu, że to oni, jak wskazała podczas apelu naczelnik ZHP, będą "stanowili trzon" Światowego Jamboree 2027 na Wyspie Sobieszewskiej.

Prezydent przekazał, że o kwestiach organizacji tego wydarzenia będzie rozmawiał z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem i wicemarszałkiem województwa pomorskiego Leszkiem Bonną, którzy przybyli w środę do Czernicy.

"+Rozwiń Żagle+ to bardzo dobre hasło, właśnie gdy przystępujemy do przygotowań do tego wielkiego zlotu. Bardzo się cieszę, że Związek Harcerstwa Polskiego zdecydował się, żeby kandydować o organizację Jamboree. (…) Była duża konkurencja. (…) ZHP dostał prawo organizacji. Wierzę w to, że - współpracując - wszystkie organizacje harcerskie będą tutaj współorganizowały i współtworzyły to wielkie spotkanie harcerzy i skautów z całego świata. Bo to wspaniała idea, wspaniałe spotkanie młodzieży, też wspaniała promocja wśród młodzieży naszego kraju. Wyspa Sobieszewska - nie mam wątpliwości - świetnie się do tego nadaje" – ocenił prezydent Duda.

Wędrownicza Watra to wydarzenie organizowane od 20 lat dla młodzieży Związku Harcerstwa Polskiego w wieku 16-21 lat. (…) W tym roku uczestniczy w zlocie 450 młodych osób, m.in. z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i małopolskiego. Ubiegły zlot odbył się na Podlasiu.

Oficjalna ceremonia Wędrowniczej Watry, jak przekazała phm. Szpara, charakteryzuje się dokładaniem polana, czyli krótkiego kawałka drewna, do ogniska. "Jest to polano, które zostaje przekazane z poprzedniego roku, od poprzednich komendantów Wędrowniczej Watry, na ręce następnych. Ważne i wyjątkowe jeszcze jest to, że Wędrownicza Watra, czyli to ognisko, które jest symbolem naszego spotkania, pali się przez cały zlot, czyli przez pięć dni. Zapalimy ją dziś, a zgasimy ją dopiero w niedzielę" – powiedziała komendantka zlotu.

Dodała, że to symboliczne rozpoczęcie zlotu akcentuje też budowanie jedności. "Dajemy tutaj uczestnikom możliwość zacieśnienia więzi, poznania ludzi z każdego środowiska, z całej Polski" – przekazała.

Zlot Wędrowniczej Watry "Rozwiń Żagle" potrwa do niedzieli. (PAP)

Autorka: Inga Domurat

ing/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany