20 czerwiec 2022

W niedzielę do Polski z Białorusi próbowało się dostać 21 osób, próba podkopu pod zaporą

fot. PAP
21 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę. Byli to m.in. obywatele Maroka, Senegalu i Indii - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W okolicach Dubicz Cerkiewnych zanotowano próbę podkopu pod gotową już barierą graniczną.
REKLAMA

Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Dubiczach Cerkiewnych (woj. podlaskie) polskie patrole zauważyły sześciu żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą - podała Straż Graniczna w poniedziałek rano na Twitterze.

SG podsumowała, że w 2022 r. było dotąd 5,8 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski z terytorium Białorusi, z czego najwięcej - blisko 1,8 tys. odnotowała w marcu. W czerwcu granicę próbowało przekroczyć dotąd niespełna 400 osób.

Kończy się budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje jeszcze rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Rozporządzenie było wprowadzone ze względu na - jak tłumaczono - w jego uzasadnieniu - wciąż mające miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy, które mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.

Od 1 lipca rozporządzenie nie będzie już obowiązywać. W Podlaskiem w odległości 200 metrów od granicy będzie natomiast obowiązywać czasowy zakaz przebywania. Wojewoda podlaski wydał w ubiegłym tygodniu rozporządzenie ws. tego zakazu, który będzie obowiązywać od 1 lipca do 15 września. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany