Do 5 czerwca br. trwa nabór wniosków o wsparcie dla branży HoReCa
"Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dzięki środkom z KPO wesprze modernizację mikro i małych firm z branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Wiele przedsiębiorstw z tych sektorów wskutek ograniczeń związanych z pandemią odniosło wymierne straty ekonomiczne, a niektóre nie przetrwały. Musimy odbudować branżę, wzmocnić turystykę, tak by umożliwić jej dynamiczny rozwój i zapobiec załamaniu tej gałęzi gospodarki w czasie potencjalnych przyszłych kryzysów" - wskazał cytowany w komunikacie dyrektor departamentu internacjonalizacji przedsiębiorstw w PARP Arkadiusz Dewódzki.
Z danych przytoczonych przez PARP w raporcie "Raport z badania pracodawców. Powrót do rzeczywistości? Drugi rok pandemii oczami polskich firm" wynika, że 89 proc. przedstawicieli małych firm z branży łączącej handel, zakwaterowanie i gastronomię zadeklarowało, że pandemia negatywnie odbiła się na prowadzeniu ich działalności. Wśród głównych przeszkód, które wskazali ankietowani przedsiębiorcy były: spadek liczby klientów (51 proc. wskazań); wysokie koszty funkcjonowania firm (46 proc.); spadek zysków ze sprzedaży usług lub produktów (42 proc.), zmniejszenie współpracy biznesowej z partnerami (34 proc.). W raporcie zwrócono uwagę, że najczęściej negatywne skutki odczuły firmy zatrudniające do 50 osób. Dodano, że w 2022 roku zamkniętych zostało ponad 192 tys. działalności gospodarczych, a w 2023 blisko 196 tys.
Według PARP, konieczne jest dostosowanie branży do możliwości radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, które mogą wystąpić w przyszłości, np. poprzez nowe sposoby dostarczania produktów i usług, przeprofilowanie działalności czy jej dywersyfikacje.
Agencja poinformowała, że pierwszego dnia naboru, który trwa od 6 maja wpłynęło 150 wniosków. Wnioski można składać do 5 czerwca br. Na wsparcie zarezerwowano 1,2 mld zł z KPO.
Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest odnotowanie spadku obrotów w latach 2020-2021 o wartości min. 30 proc. rdr. Wśród przykładowych działań objętych dofinansowaniem jest np. zakup maszyn i urządzeń, działania związane z zieloną transformacją, wykorzystanie technologii cyfrowych czy podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Maksymalny poziom dofinansowania inwestycji to 90 proc. przy maksymalnej kwocie wsparcia - 540 tys. zł. Dofinansowanie udzielane będzie w ramach pomocy de minimis (brak konieczności zgłaszania do Komisji Europejskiej - PAP), a rozliczane wyłącznie formie refundacji, co oznacza, że firma nie będzie miała możliwości ubiegać się o zaliczkę. Okres realizacji inwestycji wynosi 12 miesięcy, z warunkiem zakończenia jej do 31 stycznia 2026 r. (PAP)
grg/ mick/