kategoria: Praca
18 czerwiec 2024

Pracodawca Przyjazny Pracownikom to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy

zdjęcie: Pracodawca Przyjazny Pracownikom to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy / fot. PAP
fot. PAP
Pracodawca Przyjazny Pracownikom to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy, za stwarzanie takich warunków w zakładzie, że pracownik ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się dobrze – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia statuetek w XVI edycji konkursu.
REKLAMA

Celem Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności dzięki stabilności zatrudnienia, przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ludwikowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA, Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Radomiu, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Białymstoku, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu, Kopalnia Wapienia "Morawica" Spółka Akcyjna z Morawicy, Iskra–Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o., Kielce, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Gdańskie Wodociągi SA, Fabryka Broni "Łucznik” – Radom Sp. z o.o., Veolia Energia Warszawa SA, Nestle Polska SA Oddział w Kargowej i Szpital Powiatowy w Radomsku.

We wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda i główny inspektor pracy Marcin Stanecki.

Prezydent przypomniał, że konkurs zainicjowali śp. prezydent Lech Kaczyński i były przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek. Pierwsza uroczystość wręczenia statuetek i certyfikatów laureatom konkursu odbyła się 21 stycznia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Duda podkreślił, że żadne państwo nie rozwinie się na niewolniczej pracy społeczeństwa.

"Państwo może się rzeczywiście rozwinąć wyłącznie na realizacji dobra wspólnego przez wszystkich, z głębokim poczuciem tego, że przyczyniają się swoją pracą nie tylko do utrzymania własnej rodziny, ale także do budowania wielkiej wspólnoty" – mówił.

Według Dudy, także pracodawcy potrzebują świadomości, że nie tylko budują zysk i zamożność firmy, ale też, że pracownicy są ze swojej pracy zadowoleni.

"Będą wtedy pracowali wydajniej, będą pracowali lepiej. Ludzie mają pracować bezpieczniej, w godnych warunkach, żeby chętnie przychodzili do pracy, a nie budzili się rano ze wstrząsem, że muszą znowu iść do roboty" – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta, przestrzeganie prawa i dialog pracodawcy z pracownikiem to podstawa społecznej gospodarki rynkowej.

"Niewolnik nigdy nie będzie pracował tak, jak człowiek, który dobrze czuje się w swoim miejscu pracy" – podkreślił.

"Ta nagroda jest nagrodą za to wszystko: za (...) dobrze prowadzony dialog społeczny, za wzorcowo przestrzegane warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, za wzorcowo przestrzegane warunki prawa pracy (...), za godne traktowanie pracowników w każdym calu, za stwarzanie takich warunków w zakładzie pracy, że pracownik przychodzi i ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się godnie i dobrze" – powiedział.

Prezydent poinformował, że do tej pory 292 firmy zostały wyróżnione w konkursie, włącznie z dzisiejszym wydarzeniem. Dodał, że niektóre z polskich firm zostały narodzone kilkukrotnie, ponieważ wyróżnienie można uzyskać co trzy lata.

Szef "S" Piotr Duda wskazał, że certyfikaty w tegorocznej edycji otrzyma 16 firm, które – jak mówił – "wykazały się wielką kulturą pracy".

"W 2007 r., gdy na spotkaniu Komisji Krajowej rozpoczęliśmy dyskusję na temat Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, wówczas mieliśmy wiele wątpliwości, ale nie mieliśmy wątpliwości, co do tego, że trzeba rozpocząć promowanie firm, zakładów pracy, które spełniają wysokie standardy, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników, jeżeli chodzi o powoływanie społecznych inspektorów pracy,(...) ale także, co dla nas najważniejsze, sprawy dotyczące zakładowych układów zbiorowych pracy" – wskazał Piotr Duda.

Zwrócił uwagę, że "jeśli pracodawca jest przyjazny pracownikom, to i w drugą stronę pracownicy robią to samo".(PAP)

Autorki: Iwona Żurek, Karolina Kropiwiec

iżu/ kkr/ joz/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany