30 wrzesień 2022

Zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy

zdjęcie: Zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy / fot. PAP
fot. PAP
W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg.
REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, których obywatele mogą korzystać z uproszczonych zasad w ubieganiu się o zezwolenie na pracę.

"W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy" – przekazała w piątek PAP minister Maląg.

W tym celu – jak dodała – rząd chce wprowadzić zmiany w odpowiednich rozporządzeniach.

"Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi" – wyjaśniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, tak jak obywatele innych państw.

"Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji. Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne" – wskazała minister Maląg.

W uzasadnieniu do projektów rozporządzeń podkreślono, że ostatnie działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy powodują wzrost ryzyka związanego z migracją Rosjan.

Jak dodano, przemawia to za zniesieniem ułatwień w dostępie do rynku pracy dla obywateli Federacji Rosyjskiej i stosowaniem wobec nich ogólnych zasad dostępu cudzoziemców do rynku pracy.

W tym celu w projekcie przewidziano usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, dla których obywateli zezwolenia na pracę sezonową wydawane są na zasadach preferencyjnych i których może dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. W projekcie wskazano, że krótkie vacatio legis wynika z konieczności natychmiastowego wprowadzenia zmian z uwagi na już wprowadzone ograniczenia w zakresie przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce