23 listopad 2023

Uruchomiono nowy numer na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS

zdjęcie: Uruchomiono nowy numer na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS / pixabay/916392
Zespół CERT Polska ogłosił uruchomienie nowego, łatwego do zapamiętania numeru, na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS - poinformowała w czwartek NASK.
REKLAMA

Zespół CERT Polska ogłosił uruchomienie nowego, łatwego do zapamiętania numeru, na który można zgłaszać podejrzane wiadomości SMS - poinformowała w czwartek NASK.

Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest całkowicie bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).

"Najlepiej posłużyć się poleceniem +Przekaż+, również w innych wariantach słownych, np. +Prześlij dalej+. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją do CERT Polska" - wyjaśniła NASK.

Dodała, że można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku.

Dotychczasowy numer 799 448 084 będzie równocześnie działał przez dłuższy czas.

"Każde zgłoszenie przyczynia się do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa. Przesyłając podejrzaną wiadomość SMS, chronisz nie tylko siebie, ale swoich bliskich, znajomych, przyjaciół" - podkreśliła NASK.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce