kategoria: Turystyka
12 lipiec 2023

Dobre warunki na górskich szlakach. Uwaga na burze

zdjęcie: Dobre warunki na górskich szlakach. Uwaga na burze / pixabay/1662288
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre. W środę od rana było ciepło. Możliwe są burze – podali beskidzcy goprowcy, którzy w sobotę na Hali Skrzyczeńskiej będą bohaterami akcji "Chodź z nami w góry!". Dadzą pokazy sprawności i podzielą się wiedzą.
REKLAMA

"Warunki na szlakach są dobre. W środę rano w górach było bardzo ciepło. Powyżej 1000 m npm termometry wskazywały ponad 20 stopni. Zachmurzenie było spore. Może spaść deszcz" - zakomunikowali goprowcy. Synoptycy ostrzegli przed burzami.

W sobotę ośrodek górski Szczyrk Mountain Resort (SMR) organizuje na Hali Skrzyczeńskiej całodniowe wydarzenie "Chodź z nami w góry!", którego głównymi bohaterami będą ratownicy GOPR.

Rzecznik SMR Michał Słowioczek powiedział, że w ostatnich kilku latach nastąpił znaczny wzrost liczby pieszych turystów na szlakach. Ośrodek stał się też mekką górskich rowerzystów. "Niestety, wraz ze wzrostem liczby turystów, rośnie też liczba górskich wypadków i incydentów. Akcja +Chodź z nami w góry!+ ma edukować najmłodszych poprzez zabawę, żeby w przyszłości wiedzieli, jak bezpiecznie poruszać się pieszo lub na rowerze w terenie górskim, który potrafi być niebezpieczny i nieprzewidywalny" – powiedział rzecznik SMR.

Program wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 11., obejmuje grę terenową, pokazy psów ratowniczych i prezentację pozorowanej akcji ratunkowej.

Kartę gry terenowej można odebrać w kasie przy zakupie biletów na koleje lub na Hali Skrzyczeńskiej. Aby wziąć udział w zabawie należy wjechać gondolą na górę oraz odwiedzić każdy z pięciu punktów, w którym będą goprowcy i wykonać zadania. Będą to: trening wspinaczkowy, sposoby pakowania plecaka oraz ćwiczenia z orientacji w terenie, a także nauka zachowania, gdy dojdzie do wypadku i udzielania pierwszej pomocy.

Aby ułatwić dojazd na imprezę w sobotę ośrodek obniżył o połowę cenę biletów turystycznych na kolejki.

Goprowcy apelują, aby wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Trzeba się odpowiednio ubrać. Należy mieć nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi. W gorące dni należy mieć ze sobą sporą ilość wody i podczas wędrówki nawadniać sukcesywnie organizm.

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany