10 styczeń 2023

Małopolska gotowa na przyjęcie feryjnych turystów

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zapewnił we wtorek w Zakopanem, że region jest gotowy na przyjęcie turystów, którzy na zimowy wypoczynek wybrali Małopolskę. W Zakopanem odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego "Bezpieczne ferie dla dzieci i młodzieży w województwie małopolskim – 2023".

"Chcemy zagwarantować, że Małopolska jest z jednej strony regionem bardzo gościnnym, ale także dobrze przygotowaliśmy się do tego, aby przyjąć turystów i zachęcamy każdego, aby wybrał wypoczynek feryjny w Małopolsce" – mówił wojewoda po posiedzeniu.

Ferie zimowe rozpoczną się już w najbliższy weekend i potrwają do 26 lutego. Już od piątku Zakopane spodziewa się prawdziwego najazdu, nie tylko turystów, ale także kibiców Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na trybuny Wielkiej Krokwi zostały wyprzedane wszystkie bilety - zostały jeszcze wejściówki na piątkowe kwalifikacje. Na czas Pucharu Świata w skokach do Zakopanego przyjadą dodatkowe siły policyjne.

"Przed nami okres wzmożonej pracy zarówno służb, jak i instytucji, bo w końcu ferie to czas, w którym w Małopolsce chcemy zaoferować z jednej strony atrakcje turystyczne, ale także bezpieczeństwo. Filarem wszelkich działań służb i instytucji jest zapewnienie bezpieczeństwa z jednej strony mieszkańców, ale z drugiej strony licznego grona turystów, którzy przyjadą do naszego regionu" – mówił Kmita.

Małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer przekazała, że wszyscy organizatorzy zimowego wypoczynku mają obowiązek wpisania planowanych zimowisk dla dzieci do elektronicznej bazy wypoczynku pod adresem www.wypoczynek.mein.gov.pl. W tej elektronicznej bazie, którą obsługuje Kurator Oświaty, zalogowało się już w Małopolsce około 850 organizatorów zimowych wypoczynków dla dzieci, na które pojedzie około 34 tys. uczestników. Cimer zaznaczyła, że liczba ta będzie stale rosła, wraz z kolejnymi turnusami.

"Baza danych jest dostępna przede wszystkim dla rodziców, którzy będą mogli sprawdzić czy ich dzieci w czasie zimowego wypoczynku są bezpieczne, czy organizatorzy dopełnili wszelkich wymaganych formalności" – mówiła Cimer.

Dla uczniów którzy nie będą korzystali z zimowych wyjazdów, dyrektorzy szkół i samorządy przygotowały wypoczynek stacjonarny w formie półkolonii, które również są zgłaszane do elektronicznej bazy. Z takiego stacjonarnego wypoczynku będzie korzystać ponad 2 tys. uczniów na terenie Małopolski w ponad 100 jednostkach samorządowych, ale ta liczba również będzie wzrastać.

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof zaapelował do rodziców, aby górskie wyprawy z dziećmi planowali stosownie do możliwości.

"Zima jest wymagająca. Obserwujemy wzrost turystyki rodzinnej i niestety obserwujemy, że rodzice planują forsowne wycieczki wysoko w góry z małymi dziećmi. Takich przypadków ratowania rodziców z dziećmi w górach mieliśmy w tamtym roku kilka przypadków. Chcielibyśmy, aby się nie powtórzyły, dlatego apelujemy do rodziców o odpowiednie planowanie wycieczek" – mówił naczelnik TOPR.

Jako pierwsi, od 16 do 29 stycznia zimową przerwę w nauce mają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Kolejny feryjny turnus dla województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego potrwa od 23 stycznia do 5 lutego. Od 30 stycznia do 12 lutego będą wypoczywali uczniowie z: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ostatnią zimową przerwę w nauce od 13 do 26 lutego przewidziano dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mark/