kategoria: Turystyka
13 czerwiec 2024

Uważam, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie

zdjęcie: Uważam, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie / fot. PAP
fot. PAP
Uważam, że powstanie Centralny Port Komunikacyjny, nad tym od samego początku pracujemy - powiedział w czwartek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Najbardziej zaawansowane są projekty kolejowe oraz te związane z lotniskiem - dodał.
REKLAMA

W nadzorze Ministerstwa Infrastruktury są Grupa PKP, transport lotniczy oraz budowa nowego lotniska i Kolei Dużych Prędkości - poinformował w środę szef tego resortu Dariusz Klimczak. Jak mówił, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dalej będzie Maciej Lasek.

Do tych kwestii Klimczak odniósł się w czwartek na antenie TVP Info. "Od samego początku dążyłem do tego, żeby ten nadzór wrócił do Ministerstwa Infrastruktury. Uważam, że ogromnym błędem było rozdzielenie tego ważnego projektu infrastrukturalnego od Ministerstwa Infrastruktury, tak samo jak błędem było rozdzielenie nadzoru nad koleją na cztery czy pięć de facto resortów" - powiedział minister.

Na pytanie, czy powstanie Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w Baranowie, szef MI powiedział: "Uważam, że powstanie CPK, nad tym od samego początku pracujemy". Dodał, że najbardziej zaawansowane są projekty kolejowe, ale "także zaawansowane są kwestie związane z lotniskiem". "Uzupełniamy dokumenty dotyczące decyzji lokalizacyjnej, praca wre w poszczególnych obszarach funkcjonowania odpowiedzialności za ten projekt" - wskazał Klimczak.

Dopytywany, czy premier Donald Tusk też jest przekonany do powstania CPK, Klimczak przypomniał, iż "premier zapowiedział, że zostanie do końca czerwca przedstawiona informacja". "Wszystkimi szczegółami dzielimy się z panem premierem" - dodał.

Zgodnie z podpisaną 3 czerwca br. przez prezydenta ustawą z 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej, dokonano przesunięć między działami administracji rządowej - transport i rozwój regionalny. Zgodnie z ustawą, dotychczasowe zadania ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego przejął minister właściwy do spraw transportu.

Premier Donald Tusk w ubiegłym tygodniu mówił, że w czerwcu przedstawiona zostanie pełna prezentacja przyszłości przedsięwzięć kolejowych, lotniczych, lotniskowych w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów miał zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK miałyby wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiłyby przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja miała umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK zaplanowano Airport City, w skład którego weszłyby m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Pod koniec kwietnia br. Polskie Port Lotnicze podały, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data (2028 r.) "była myśleniem życzeniowym". (PAP)

pad/ mow/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany