30 listopad 2023

Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

zdjęcie: Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze / pixabay/4967568
Do drugiego stopnia podnieśli w czwartek wieczorem zagrożenie lawinowe na Babiej Górze ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Stało się tak, ponieważ w ciągu minionej doby bardzo silny przeniósł spore ilości śniegu tworząc jego depozyty.
REKLAMA

Dotychczas obowiązywał tam najniższy, pierwszy stopień zagrożenia.

"Miejsc zagrożonych należy się spodziewać na obszarach, gdzie śnieg z ostatnich opadów został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty, (…) głównie pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach i żlebach. W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy wynosi około 50 cm. W miejscach nawianych jest go znacznie więcej" – zakomunikowali ratownicy.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. "Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach" – podali goprowcy.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce