Pionierska terapia raka prostaty w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
"Realizowane przez nas badanie polega na tym, że pacjentowi nieleczonemu wcześniej nowoczesnymi lekami antyandrogenowymi, u którego dochodzi do progresji choroby, podajemy lutet na dużo wcześniejszym etapie niż w dotychczasowych wskazaniach rejestracyjnych tego leku" – wyjaśnił dr Dariusz Kucharczyk, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej w ŚCO.
Terapia ma na celu wydłużenie całkowitego przeżycia, opóźnienie progresji oraz odsunięcie konieczności zastosowania kolejnych linii leczenia. Lutet – radiofarmaceutyk stosowany dotąd w bardziej zaawansowanych stadiach – jest, jak zaznaczył dr Kucharczyk, dobrze tolerowany, łagodzi dolegliwości bólowe i wykazuje wysoką skuteczność. "Spodziewamy się, że to leczenie również będzie bardzo dobrze tolerowane na wcześniejszym etapie choroby" – dodał.
Terapia radioligandowa, jak wyjaśniał prof. Aldona Kowalska, endokrynolog i specjalistka medycyny nuklearnej, kierująca Kliniką Endokrynologii ŚCO, opiera się na połączeniu radioaktywnego izotopu z nośnikiem, który dostarcza lek bezpośrednio do komórek nowotworowych. "Rak prostaty posiada na powierzchni komórek specyficzne białko (PSMA), które wiąże taki nośnik. Dzięki temu możemy precyzyjnie doprowadzić lek do zmiany nowotworowej" – wyjaśniła.
W badaniu uczestniczy 56-letni pacjent, u którego przerzuty nie były widoczne w klasycznych badaniach obrazowych, a jedynie w PET PSMA. "Po pierwszym podaniu wszystko jest w porządku. Jesteśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że pacjent również" – zaznaczył dr Kucharczyk.
ŚCO to jedyny ośrodek w Polsce prowadzący rekrutację do badania, które ma charakter międzynarodowy. Szpital w Kielcach został zakwalifikowany jako ośrodek referencyjny przez sponsora – firmę Novartis – spełniając wszystkie wymagania dotyczące zaplecza diagnostycznego, technologicznego i kadrowego.
Terapie radioligandowe z wykorzystaniem izotopu lutetu są od kilkunastu lat prowadzone w Klinice Endokrynologii ŚCO u chorych z nowotworami neuroendokrynnymi. "Kolejny krok to wykorzystanie jej w nowotworach prostaty" - dodała prof. Kowalska.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków leczenia raka prostaty. W 2024 r. w programie lekowym dotyczącym tego nowotworu było leczonych 438 pacjentów. To największa grupa w Polsce i druga co do wielkości w Europie – przekazało w piątek ŚCO.
Rekrutacja do badania trwa. Informacje dla pacjentów i lekarzy dostępne są w Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ŚCO pod adresem e-mail: badania.kliniczne@onkol.kielce.pl oraz numerem tel. 41 36 74 315 oraz.(PAP)
wdz/ jann/
