16 luty 2021

Daniel Obajtek otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2020" tygodnika "Sieci"

fot. PAP
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał we wtorek nagrodę "Człowieka Wolności 2020" tygodnika "Sieci". Podczas gali głos zabrali m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes NBP Adam Glapiński, wicepremier Piotr Gliński i szef MAP wicepremier Jacek Sasin.
REKLAMA

Podczas uroczystości został przypomniany również wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, wyemitowany pod koniec stycznia. W wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl prezes PiS pozytywnie odnosił się do działalności Obajtka jako prezesa PKN Orlen. "W tym naszym zbiorze różnego rodzaju osób, które mają kwalifikację do tego, żeby zrobić dla społeczeństwa w szerszym tego słowa znaczeniu coś dobrego, on jest taką bardzo wyraźnie wyróżniająca się postacią" - podkreślił Kaczyński.

W laudacji przypomniano dotychczasowe funkcje sprawowane przez Daniela Obajtka. Jak zaznaczono, to prezes PKN Orlen "przywrócił Polakom wiarę w patriotyzm gospodarczy". Zaprezentowano też materiał wideo przypominający ostatnie działania prezesa koncernu.

Obajtek odbierając nagrodę podkreślał, że gospodarka buduje silne państwo, wzmacnia to państwo, daje poczucie bezpieczeństwa, niezależności, "pewnego komfortu wewnętrznego".

"Nie cofniemy się ani na krok, będziemy budować gospodarkę, silny koncern. Nie pozwolimy na nowo tego koncernu oddać w ręce mafii paliwowych, które odsączały zysk narodowego czempiona" - mówił Obajtek. "Nie będziemy prywatyzować, ale wzmacniać poprzez procesy akwizycyjne" - dodał.

Prezes Orlenu stwierdził też, że "próbowano nam niejednokrotnie wmawiać, ze kapitał nie ma narodowości". "To były kłamstwa, które miały nas uśpić i spowodować, by szalała dzika prywatyzacja.(…) Rozdawnictwo majątku narodowego za darmo, wręcz kradzież" - podkreślił Obajtek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której wystąpienie wyemitowano podczas gali, gratulowała Obajtkowi otrzymania nagrody. Marszałek oceniła, że jest on "człowiekiem czynu", który od trzech lat jako prezes PKN Orlen realizuje swoją strategie i plan.

Zdaniem Witek dzięki działalności Obajtka PKN Orlen staje się konkurencyjną firmą i przyczynia się do "bezpieczeństwa energetycznego" Polski.

Prezes NBP Adam Glapiński podkreślał, że obecnie stoimy na progu gruntownych przemian sektora energetycznego.

"Wszak transformacja europejskiego sektora energetycznego zwiększy znaczenie gazu ziemnego jako nisko emisyjnej technologii przejściowej, która może stabilizować wciąż wahliwy potencjał energetyczny źródeł odnawialnych. To jedna z tych szans dla Grupy Orlen, która ze swoim doświadczeniem, zdywersyfikowaną strukturą i silną pozycją finansową może i powinna aspirować do pozycji regionalnego, a nawet europejskiego lidera" - ocenił Glapiński.

Prezes banku centralnego wyraził nadzieję, że marka Orlen stanie się z czasem jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na europejskich drogach.

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński określił Obajtka jako "znakomitego menadżera", który sprawnie zarządza wielkim koncernem. "Sprawność, z jaką zarządza wielkim koncernem, rzutkość, decyzyjność, z jakimi wdraża kolejne inicjatywy budzą podziw" - mówił Gliński.

Minister kultury określił Obajtka jako "wybitnego polskiego państwowca", który zwiększa "pole wolności".

Wicepremier Jacek Sasin mówił o Obajtku jako "człowieku z wizją". Dodał, że szef Orlenu wzmacnia małe polskie firmy, które są kooperantami spółek skarbu państwa. "Dzięki współpracy z Orlenem, wiele polskich małych rodzinnych firm dostało szanse na rozwój, dzięki temu, że dziś na stacjach dominują polskie produkty w miejsce tych produkowanych za granicą" - wskazał.

Obajtkowi gratulował też wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł.

W przeszłości nagrodę "Człowiek Wolności" tygodnika "Sieci" otrzymywali m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

mro/ lgs/ wkr/ mick/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany