28 kwiecień 2021

Premier: zmiany w OFE to przekazanie środków dla obywateli

fot. PAP
Zmiany w otwartych funduszach emerytalnych to przekazanie środków z OFE dla obywateli; każdy, kto rzetelnie przeczyta projekt tych zmian doskonale wie, że na tym to polega - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

W Polsat News premier został zapytany o rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE).

Morawiecki podkreślił, że "to jest przekazanie środków z OFE dla ludzi, obywateli i każdy, kto rzetelnie przeczyta ten projekt doskonale wie, że na tym on polega". "To jest odwrotność tego, co zrobiła Platforma Obywatelska - oni wzięli połowę OFE i włączyli to do budżetu" - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że dzisiaj finanse publiczne "są na tyle w dobrym stanie, że my nie zamierzamy korzystać z tych środków i jak PO wchłonąć 150 mld zł".

Zapytany o negocjacje w tej sprawie z Solidarną Polską i o jej sprzeciw wobec zmian w OFE, o którym informowały media, Morawiecki odparł, że "tu nie ma żadnych negocjacji". Jak zaznaczył, brak głosowania nad zmianami w OFE podczas ostatniego posiedzenia Sejmu był - jego zdaniem - "pewnego rodzaju nieporozumieniem".

"Ten brak (głosowania) rzeczywiście zmienił kalendarz i teraz musimy od nowa rozpocząć pewną procedurę, ale nie spieszymy się z tym. Proces trwa parę lat, stan finansów publicznych jest dobry, albo nawet - biorąc pod uwagę kryzysowe okoliczności - nawet bardzo dobry. Nie ma na nas jakiejś wielkiej presji, możemy ten proces przeprowadzić na spokojnie i każdemu, kto ma wątpliwości, jeszcze raz wytłumaczyć" - wskazywał Morawiecki.

Jak również zaznaczył, nie zabraknie pieniędzy na zmiany w OFE, ponieważ - mówił - "mamy dobry stan ściągalności podatków oraz uszczelniliśmy lukę CIT i VAT - to wielkie zmiany, które nastąpiły w ostatnich pięciu latach".

"Ciężko to zrozumieć naszym adwersarzom z PO, w szczególności tym, którzy nonszalancko podchodzili do kwestii podatkowych i budżetowych i podnosili podatki oraz wiek emerytalny. A my dokonaliśmy czegoś innego - uszczelniliśmy ten system podatkowy, dlatego mimo wydania 200 mld zł (...) stan finansów publicznych jest lepszy niż był w czasach naszych poprzedników" - podkreślił premier.

Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z OFE na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości.

Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne; nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany