29 styczeń 2021

Blisko 90 spraw trafiło do komisji ds. pedofilii; skierowano ponad 30 zgłoszeń do prokuratury

fot. PAP
Blisko 90 spraw zostało już skierowanych do Państwowej Komisji ds. Pedofilii - poinformowano w piątek na stronie tego urzędu. W ponad 30 sprawach komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
REKLAMA

Jak przekazała komisja, większość trafiających do niej spraw dotyczy przestępstw o charakterze pedofilskim, bezpośrednio związanych z działaniem na szkodę dziecka przez osoby najbliższe.

"Część ze spraw dotyczy przestępstw uprzednio złożonych do organów ścigania przez osoby poszkodowane. Zgłoszenia kierowane są drogą listowną oraz przekazywane są w trakcie spotkań, jakie Członkowie Komisji odbywają regularnie z osobami skrzywdzonymi oraz z ich bliskimi" - poinformowała komisja.

Jak dodano w komunikacie, w przypadku ponad 30 zgłoszeń komisja sama skierowała wniosek do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Z kolei w niespełna 30 sprawach komisja zawnioskowała o przesłanie akt dotyczących poszczególnych spraw do prokuratury lub sądu.

Komisja przekazała też, że w ostatnich tygodniach podejmowała kolejne działania w obszarze edukacyjno-prewencyjnym. "Członkowie komisji spotykali się z kolejnymi ekspertami podejmującymi w swojej pracy temat walki z przestępczością seksualną kierowaną wobec dzieci. Były to rozmowy z badaczami analizującymi wskazane zjawisko oraz z praktykami, którzy od lat zajmują się udzielaniem wsparcia osobom skrzywdzonym oraz ich bliskim" - wskazała komisja.

Jej członkowie spotkali się też z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim i komendantem głównym policji gen. Jarosławem Szymczykiem. Jak zaznaczono, celem tych spotkań było przede wszystkim ustalenie zasad współdziałania, skierowanych na jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, w ramach prowadzonych przez komisję spraw.

Komisja poinformowała, że podejmuje kolejne działania badawcze. Jak przekazano, w najbliższym czasie jej członkowie planują kolejne spotkania z ekspertami oraz organizacjami zajmującymi się tematem pedofilii.

W końcu listopada Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.

Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu ub.r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany