7 październik 2021

Około tysiąca uczniów weźmie udział w programie Caritasu Polska "Ratownicy marzeń"

fot. PAP
Od października w 25 świetlicach i 25 szkołach, w których działają koła Caritasu, ruszy pilotażowy program "Ratownicy marzeń". Jego celem jest dotarcie do młodych ludzi i pokazanie im ich własnych pozytywnych stron – poinformował Caritas.
REKLAMA

Według autorów komunikatu przekazanego w czwartek PAP głównymi problemami młodych ludzi, które nasiliły się w czasie pandemii, są niska samoocena, osamotnienie, brak umiejętności tworzenia relacji i uzależnienie od internetu.

"Już kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii rodzice zaczęli zgłaszać, że dzieci mają problem ze zmobilizowaniem się do podstawowych czynności, jak przebranie się, mycie, nie mówiąc o realizacji obowiązku szkolnego. Rodzice mówili też, że dzieci nadużywają komputerów i innych urządzeń elektronicznych, spędzają od 6 do nawet 10 godzin na dobę przy komputerze, wycofują się z różnych aktywności, nie chcą robić tego, co niedawno sprawiało im przyjemność (malowanie, układanie klocków Lego, itp.)" – powiedziała cytowana psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Ambrozik.

Mediator rodzinny i terapeuta uzależnień ze Śląska Krzysztof Derewecki dodał, że program "Ratownicy marzeń" ma pokazać młodym, że każdy człowiek ma w sobie coś cennego.

"Zastanawiamy się wraz z młodymi ludźmi, czego by chcieli w życiu, jakie decyzje mogą im pomóc, a jakie utrudnić dojście do wybranego celu. Każdy młody człowiek ma piękne marzenia, plany, oczekuje w życiu fajnych rzeczy – i to jest bardzo dobre podłoże, żeby budować porozumienie z nim i wskazywać mu drogę w życiu, niczego mu nie narzucając. Tak, żeby szedł za tym, za czym sam tęskni" – wyjaśnił.

Zaznaczył, że program będzie realizowany przez jego autorów wraz z pracownikami świetlic Caritasu i opiekunami szkolnych kół Caritasu.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w szkoleniach dla realizatorów programu "Ratownicy marzeń", zorganizowanych we wrześniu w Warszawie, wzięło udział blisko 30 osób – wychowawców ze świetlic Caritasu i opiekunów szkolnych kół Caritasu z różnych rejonów Polski.

"Zajęcia służyły przygotowaniu kadry do prowadzenia warsztatów dla młodzieży, które mają wzmacniać poczucie własnej wartości młodych ludzi, obniżać ich skłonność do zachowań ryzykownych, uczyć ich radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz dawać przestrzeń do rozmowy o emocjach, uczuciach i trudnych życiowych sytuacjach. Jak podkreślali uczestnicy szkoleń, wartość programu polega na powrocie do podstaw pracy z młodzieżą przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi służących budowaniu relacji i właściwej komunikacji" – wyjaśnili.

Program jest jednym z filarów kampanii Akademia Caritas Dzieciom, w której ramach do szkół trafią także modułowe pracownie przyrodnicze, a dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w akcji "Krok za grosz", mobilizującej do aktywności fizycznej.

Akcję można wesprzeć wpłatami na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: Dzieci) lub wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany