20 listopad 2021

Mowa wzięła się z dźwięków, które mają kształty

fot. PAP
Kojarzenie dźwięków i kształtów w naszym umyśle mogło być początkiem mowy – spekulują naukowcy na łamach pisma „Philosophical Transactions of the Royal Society B”.
REKLAMA

Większość ludzi na świecie zgodzi się, że takie wymyślone słowo, jak „bouba” kojarzy się raczej z czymś okrągłym, a „kiki” brzmi raczej kanciasto. Badacze uważają, że takie zjawisko jest uniwersalne i zachodzi niezależnie od konkretnych języków. Zdaniem naukowców to kojarzenie dźwięków i kształtów, jakiego dokonuje nasz mózg, mogło leżeć u podstaw wyewoluowania ludzkiej mowy.

Efekt bouba/kiki zaobserwowano już wcześniej w badaniach nad użytkownikami języków europejskich. W najnowszej pracy naukowcy opisują wyniki badań, uzyskanych na szerszej grupie, 917 użytkowników 25 języków, reprezentujących dziewięć rodzin językowych i dziesięć systemów pisma. Wyniki potwierdziły, że efekt bouba/kiki jest uniwersalny.

„Wyniki naszych badań sugerują, że u większości ludzi na świecie zaobserwować można efekt bouba/kiki, w tym ludzi mówiących różnymi językami i posługujących się różnymi systemami pisma” – tłumaczy współautor artykuł, Marcus Perlman z University of Birmingham (W. Brytania).

Badania prowadzono wśród użytkowników tak różnych języków, jak węgierski, japoński, farsi, gruziński czy zuluski.

„Nasi przodkowie być może wykorzystywali związki między dźwiękami a wizualnymi cechami, tworząc jedne z pierwszych słów. Również dzisiaj, po wielu tysiącach lat, wyczuwalna krągłość w słowie balon może nie być po prostu kwestią przypadku” – dodaje

Naukowcy podkreślają, że ich badania wykraczają poza kategorię onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych (np. „bum”, „bęc”). Używają szerszego terminu „ikoniczność”, w której nie tylko dźwięk, ale również obraz (np. okrągłość) może wiązać się z brzmieniem słowa.

Więcej - na stronie informacji źródłowej (https://www.birmingham.ac.uk/news/latest/2021/11/unlock-origins-of-spoken-words.aspx) (PAP)

krx/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany