31 lipiec 2020

W Warszawie jak w... wysokich górach

fot. PAP
Od kilkunastu dni w stołecznym Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym działa pierwsza na Mazowszu komora hipoksyjna. Ministerstwo Sportu wsparło jej powstanie kwotą 742 tys. złotych. Urządzenie pozwala odbywać treningi w warunkach zbliżonych do wysokogórskich.
REKLAMA

W warunkach ograniczonego dostępu do tlenu następuje szereg korzystnych zmian adaptacyjnych poprawiających zdrowie, jak i wydolność fizyczną, w tym przyspieszona produkcja czerwonych krwinek odpowiadających za transport tlenu do tkanek organizmu.

Trening hipoksyjny to alternatywna metoda treningu wysokościowego, który polega na trenowaniu i przebywaniu w górach (powyżej 2000 m n.p.m.) i jest najpopularniejszą metodą zwiększenia wydolności tlenowej organizmu w warunkach obniżonego ciśnienia atmosferycznego. W warszawskim laboratorium niedotlenienie uzyskuje się poprzez zmniejszenie procentowego stężenia tlenu w powietrzu atmosferycznym, bez zmian w zakresie jego ciśnienia, co określa się mianem hipoksji normobarycznej.

„W laboratorium panują warunki hipoksji normobarycznej, co oznacza że nie dochodzi do zmian w zakresie ciśnienia atmosferycznego, a jedynie w obrębie procentowego stężenia tlenu w powietrzu. Przykładowo, jeśli chcemy wywołać warunki panujące na wysokości 2500 m n.p.m. zawartość tlenu w powietrzu musimy zmniejszyć do około 16 z 20,9 proc. Rozrzedzenie tlenu następuje w wyniku zwiększenia procentowego udziału azotu, który jest neutralny dla organizmu człowieka. Przy pomocy zakupionego urządzenia, wspomniany azot uzyskuje się z powietrza atmosferycznego. W urządzeniu powietrze przechodzi przez zaawansowany technologicznie układ membran i filtrów, na skutek czego następuje separacja tlenu i azotu. W dalszej kolejności gazy te wykorzystywane są do stworzenia zadanych warunków w laboratorium.

- W tym miejscu wspomnę, że w odróżnieniu od już kilku innych instalacji tego typu w Polsce, oprócz wytwarzania warunków hipoksji normobarycznej, w laboratorium jest również możliwość stworzenia warunków hiperoksji normobarycznej, czyli w najprostszym ujęciu odwrócenia procesu i zwiększenia zawartości tlenu w powietrzu do maksymalnie 30 proc. Takie możliwości czynią to miejsce unikatowym w skali kraju. Bardzo szerokie spektrum oddziaływania hipoksji na organizm sprawia, że instalacja tego typu znajduje swoje szerokie zastosowanie nie tylko w badaniach naukowych, ale również w sporcie wyczynowym, jak i rekreacyjnym, służbach mundurowych, medycynie i rehabilitacji” - powiedział PAP profesor Miłosz Czuba ze stołecznego Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego.

Badania ostatnich lat wskazują, że warunki stwarzane w komorach hipoksyjnych pozwalają znacząco ograniczyć spadek wydolności sportowców w okresie rekonwalescencji po wypadkach lub urazach.

Komora hipoksyjna może stanowić uzupełnienie treningu, może być także pomocą w określeniu planów treningowych przed wyjazdem na zgrupowanie w ośrodkach położonych na dużych wysokościach.

Sportowcy amatorzy, mogą dzięki dostępowi do komory hipoksyjnej prowadzić przygotowania treningowe, które dotychczas nie były dla nich dostępne ze względów finansowych.(PAP)

jej/ cegl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-05-22 09:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany