9 czerwiec 2021

Wiceszef MEiN: prostych powrotów po osłabieniu pandemii nie będzie

Wydaje się, że prostych powrotów po osłabieniu pandemii nie będzie. Wraz ze zmianami systemowymi, które dokonały się na uczelniach, będziemy musieli zastanowić się, w jakim zakresie chcemy powracać do sytuacji sprzed marca 2020 r. - powiedział w środę wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki.
REKLAMA

W środę odbywa się seminarium Polskiej Komisji Akredytacyjnej - Forum Jakości 2021 zatytułowane "Czego dowiedzieliśmy się o szkolnictwie wyższym w trakcie pandemii COVID-19? Zapewnianie jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym – kryzysy i szanse w perspektywie krótko- i długookresowej." W wydarzeniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Bernacki powiedział, że jesteśmy w bardzo ważnym momencie "testowania szkolnictwa wyższego" w czasach panującej ciągle pandemii COVID-19.

"To nie jest tak, że po ustaniu pandemii, czy po jej osłabieniu powrócimy do stanu rzeczy sprzed marca 2020 r. Wydaje się, że takich prostych powrotów nie będzie i nie tylko dlatego, że ten optymizm dotyczący zwalczenia wirusa nie jest wystarczający duży, ale wydaje się, że z tym doświadczeniem i z tymi doznaniami i z tymi zmianami systemowymi, które dokonały się w ciągu tych trzech semestrów, będziemy musieli, ale będziemy też chcieli do tych zmian odnieść się i zastanowić się czy i w jakim zakresie chcemy powracać do sytuacji sprzed marca 2020 r." - powiedział wiceszef MEiN.

W opinii ministra ostatni rok był szczególnym wyzwaniem dla pracowników naukowych na uczelniach w wieku 60 plus, gdyż musieli korzystać w większym zakresie z urządzeń elektronicznych na potrzeby pracy ze studentami. Bernacki ocenił, że w kwestii formy nauczania na uczelniach od marca 2020 r. do teraz "dokonał się rewolucyjny skok". Jednocześnie zapewnił, że MEiN będzie starało się zasugerować rektorom, by ci organizowali szkolenia i działania, które będą ułatwiały uczonym posługiwanie nowoczesnymi formami kontaktu na odległość.

Bernacki wymieniał działania resortu w czasie pandemii. Podsumowując je poinformował, że resort opublikował 10 "fundamentalnych rozporządzeń", które miały pomagać uczelniom w czasie pandemii. MEiN wydało też wiele rekomendacji i informacji dla uczelni - wyliczał. Bernacki przypomniał też, ze resort pomagał uczelniom finansowo - otrzymały one 65 mln zł na wsparcie nauczania zdalnego.

Wiceszef MEiN chwalił również współpracę z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Organizacja ta m.in. zbierała informacje o sytuacji epidemicznej w całej Polsce za pośrednictwem 16 wojewódzkich ośrodków koordynacyjnych.

Pod koniec maja minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany