17 wrzesień 2021

109 szkół otrzyma nowe pracownie multimedialne

fot. PAP
W ramach konkursu finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG 109 szkół otrzyma nowe pracownie multimedialne; w każdej z nich będzie 16 laptopów - poinformował resort funduszy i polityki regionalnej. Dodano, że wartość nagród to ponad 4,5 mln zł.
REKLAMA

Wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda wyjaśnił podczas piątkowej gali finałowej, że zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania. "Wpłynęło do nas ponad 2 tysiące prac. Mieliśmy niełatwe zadanie, ale po długich obradach wybraliśmy 109 szkół, które niebawem będą mogły cieszyć się nowymi pracowniami multimedialnymi oraz 46 szkół, które otrzymają nagrody w ramach wyróżnienia. Łączna suma wartości nagród to ponad 4,5 mln zł" - wyjaśnił przedstawiciel MFiPR.

Konkurs "Fundusze Norweskie i EOG – o tym się wie!" został zorganizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – NASK-PIB na zlecenie MFiPR. Honorowy patronat nad konkursem objęły ambasada Norwegii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach konkursu zadaniem uczniów, było stworzenie pracy plastycznej w dowolnej technice cyfrowej ilustrującej Fundusze Norweskie i EOG oraz ich wkład w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski.

Nagrodami głównymi były multimedialne pracownie komputerowe, składające się z 16 laptopów oraz szafy do ich przechowywania. Resort przekazał, że pierwotnie regulamin przewidywał nagrodzenie stu najlepszych prac. Kapituła konkursu podjęła jednak decyzję o przyznaniu dodatkowych dziewięciu nagród głównych oraz 46 wyróżnień.

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Ich głównym celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci jest beneficjentem Funduszy Norweskich. W ostatniej - drugiej edycji Funduszy (2009-2014) – pula środków dla Polski wynosiła 578,1 miliona euro. Umożliwiła ona dofinansowanie ponad 1,3 tys. projektów. W trzeciej edycji dla Polski zarezerwowano 809,3 mln euro z puli ponad 2,8 mld euro. nasz kraj podobnie jak w innych edycjach jest największym beneficjentem środków norweskich. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce