23 wrzesień 2021

Energa Operator zamontuje blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu

fot. PAP
Energa Operator rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 500 tys. liczników zdalnego odczytu. Ich montaż rozpocznie się w przyszłym roku - poinformowała w czwartek spółka.
REKLAMA

Jak przekazano, oznacza to, że Energa Operator będzie miała prawie 2 mln takich urządzeń i tym samym umocni się na pozycji lidera pod względem liczby klientów, u których pomiary dokonywane są zdalnie.

Nowe układy pomiarowe dostarczą firmy: Apator i Sagemcom. Łączna liczba zakontraktowanych w ramach najnowszych umów urządzeń to blisko 471 tys. liczników i 25 tys. modemów komunikacji zastępczej.

W informacji prasowej podano, że ze zdalnego pomiaru już teraz korzysta przeszło 1,4 mln odbiorców EOP, a dzięki podpisanym w ostatnich dniach umowom wkrótce będą ich niemal 2 mln.

"Zdalne opomiarowanie stanowi integralny element inteligentnych sieci energetycznych. Jest również ważnym filarem transformacji energetycznej, bez którego wprowadzanie nowych rozwiązań, związanych np. ze zwiększaniem elastyczności sieci, nie będzie w pełni możliwe. Energa Operator przywiązuje ogromną wagę do sprawnego wdrażania inteligentnych liczników. Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców przyłączonych do naszej sieci a w najbliższych latach planujemy zamontować inteligentne urządzenia pomiarowe u wszystkich naszych klientów" – wyjaśnił wiceprezes zarządu Energa Operator Krzysztof Bortkiewicz, cytowany w informacji prasowej.

Montaż urządzeń rozpocznie się w 2022 roku. Jak wyjaśniono, są to liczniki dwukierunkowe. Posiadają one szereg funkcjonalności: przesyłają dane za pomocą linii energetycznej (PLC), jak również - w przypadku wyposażenia w modem komunikacji zastępczej - przy wykorzystaniu sieci GSM. (PAP)

Autor: Anna Wydorska

anm/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany