4 kwiecień 2022

Polska stała się wielkim logistycznym hubem

zdjęcie: Polska stała się wielkim logistycznym hubem / fot. PAP
fot. PAP
Polska stała się wielkim logistycznym hubem. Przylatują samoloty, pomoc jest segregowana, paletowana i trafia na ukraińskie ciężarówki albo na pociągi - powiedział w poniedziałek podczas rozmowy w Programie III Polskiego Radia prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
REKLAMA

"Jako RARS realizujemy szereg różnego rodzaju zadań na rzecz Ukrainy, są to przede wszystkim działania związane z transportami humanitarnymi, które docierają najpierw do Polski, a później na Ukrainę" - powiedział Kuczmierowski.

Oznajmił, że "Polska stała się wielkim logistycznym hubem (parkiem logistycznym, w którym wykonywane są wszelkie czynności związane z transportem ładunków przeznaczonych do przewozu krajowego i międzynarodowego - PAP)".

W sobotę dotarł na Ukrainę największy z dotychczas przesłanych transportów humanitarnych zorganizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych liczący 120 wagonów, zawierających 1500 ton żywności.

Jak przekazał Kuczmierowski, w związku z tym transportem do Charkowa trafiło 500 ton żywności, a do Zaporoża 1000 ton.

"Do tej pory 30 państw przekazało pomoc humanitarną o równowartości ok. 230 mln złotych - tak wynika z deklaracji; Niemal 100 pociągów wyjechało na Ukrainę i niezmierzona liczba ciężarówek. W tym samym czasie Polska udzieliła pomocy na ok. 300 mln zł" - poinformował. "Liczymy też pomoc Ukraińcom, którzy przebywają na terenie Polski" - dodał.

"Jest jeszcze niezmierzona skala pomocy oddolnej, udzielanej przez zwykłych ludzi, organizacje charytatywne. To wyjątkowa mobilizacja na niewyobrażalną skalę, Polacy się zjednoczyli w pomaganiu naszym sąsiadom" - podkreślił Kuczmierowski.

Pytany o źródło środków, które przeznaczane są przez RARS na pomoc dla Ukraińców prezes odpowiedział, że w większości są to źródła budżetowe. "Są to środki, które KPRM przeznacza na zabezpieczenie działań Agencji" - wyjaśnił.

Kuczmierowski zaznaczył, że ważne jest, aby pomagać w sposób skuteczny. "Dzisiaj wśród priorytetów jest żywność, leki. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami ambasady Ukrainy: oni wskazują, które obszary są istotne, gdzie potrzebują wsparcia" - powiedział.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego br. Od tego czasu – jak poinformował PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski – na Ukrainę wyjechały 73 pociągi ze wsparciem z Polski i innych krajów Europy.

Głównie wysyłane są leki i żywność, które w wielu miejscach są priorytetami pomocy humanitarnej, ale również artykuły medyczno-higieniczne, namioty, łóżka, koce.

Wysyłane są także karetki, wozy strażackie, agregatory prądotwórcze, transformatory i zestawy do internetu satelitarnego. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany