12 maj 2021

Raport: 67 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym

fot. PAP
67 proc. Polaków pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym. Częściej pozytywnie o swoich umiejętnościach technologicznych wyrażają się mężczyźni - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy Pracuj.pl.
REKLAMA

Z raportu "Cyfrowa ewolucja kariery" wynika, że 44 proc. badanych uważa, iż zbyt niskie kompetencje cyfrowe mogą być dla nich przeszkodą w szukaniu nowej pracy.

Prawie dwie trzecie Polaków - 67 proc. - pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym. Częściej pozytywnie o swoich umiejętnościach technologicznych wyrażają się mężczyźni (26 proc. wobec 19 proc. w grupie kobiet). 7 na 10 ankietowanych osób uważa zaś, że wpływ rozwoju technologii na rynek pracy w ostatnich latach jest "ogólnie pozytywny". W raporcie czytamy również, iż aż 73 proc. respondentów stwierdziło, że pracodawcy powinni wspierać swoich pracowników w nabywaniu nowych kompetencji cyfrowych.

Tylko nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) respondentów ocenia, że podczas edukacji przekazano im wiedzę, jak korzystać z narzędzi cyfrowych.

Jedynie 4 proc. ankietowanych osób oceniło swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym negatywnie. Jak podkreślono w raporcie z badania, wiek nie miał większego wpływu na samoocenę respondentów.

W raporcie wskazano, że nowe technologie są dziś obecne w życiu zawodowym Polaków nie tylko w postaci urządzeń, ale też fachowego oprogramowania, mediów społecznościowych czy rozwiązań chmurowych. W rekrutacji - jak zwrócono uwagę - coraz częściej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, a niemal cały proces pozyskiwania nowych pracowników przeniósł się do sieci.

Według dwóch na trzy ankietowane osoby, w przyszłości kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy. 60 proc. badanych z kolei ocenia, że w najbliższej przyszłości osobom o wyższych kompetencjach cyfrowych będzie łatwiej o podwyżki i awanse. Tylko co czwarty badany uważa, że umiejętności technologiczne w jego branży i specjalizacji nie odgrywają dużej roli.

"Jednocześnie jednak w powszechnej dyskusji o technologiach wciąż dominuje nie perspektywa statystycznego pracownika, ale punkt widzenia specjalistów IT, pracodawców z tej branży lub firm zajmujących się wdrożeniami rozwiązań cyfrowych" - napisano.

Pracuj.pl w swoim opracowaniu oceniło, że wyniki przeprowadzonej na próbie 1,5 tys. osób badania są zaskakujące i pełne paradoksów. Firma w swoim raporcie przytoczyła dane KE z 2020 r., z których wynika, że kompetencje cyfrowe w stopniu podstawowym posiadało 44 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat. Tymczasem, unijna średnia dla tej kategorii wynosi 58 proc., a Polska ze swoim wynikiem znalazła się na 22. miejscu na 27 państw UE. (PAP)

mfr/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany