29 listopad 2021

Zachodnia Obwodnica Szczecina ma zielone światło

fot. PAP
"Ten wielki proces ma zielone światło" – powiedział w poniedziałek o Zachodniej Obwodnicy Szczecina wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji, dzięki któremu zapewnione zostały środki na zaprojektowanie drogi.
REKLAMA

"Zachodnia Obwodnica Szczecina jest jednym z kluczowych projektów, który ma ułatwić transport, komunikację, ma też podnieść jeszcze mocniej, jeszcze wyraźniej walory gospodarcze województwa zachodniopomorskiego" – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Aneks do programu inwestycyjnego, dzięki któremu zapewnione będą środki na zaprojektowanie oraz wykup gruntów pod budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6, podpisany został w piątek. Środki przeznaczone na ten cel to 411,2 mln zł.

Wiceminister Weber, który w konferencji prasowej w sprawie Zachodniej Obwodnicy Szczecina uczestniczył online, podkreślił, że o obwodnicy należy mówić w szerszej perspektywie – "nie tylko jako o obwodnicy stolicy zachodniego Pomorza, ale o drodze, która w sposób bezprecedensowy przyczyni się do rozwoju całego województwa".

"Po wykonaniu dokumentacji przejdziemy do fazy budowlanej i tam środki finansowe, które będą zapewnione przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, będą liczone już w miliardach złotych" – powiedział Weber.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten wielki proces, na który szczecinianie, mieszkańcy Pomorza Zachodniego czekali wiele, wiele długich lat, o którym bardzo dużo się mówiło, ma zielone światło, ma pozwolenie na to, żeby już się rozpoczął" – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Zaznaczył, że jest przekonany, iż proces ten zostanie "dowieziony do końca" i około 2030 r. "będziemy mogli przejechać Zachodnią Obwodnicą Szczecina".

"Przygotowujemy obecnie projekt budowlany, trwają konsultacje do nowego programu budowy dróg – mają zakończyć się w przyszłym roku. Kiedy będziemy szykować projekt budowlany, uzyskiwać decyzje ZRID i wykupywać nieruchomości, zostanie przyjęty program, który umożliwi dalszy etap realizacji tej inwestycji" – powiedział dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner.

Inwestycja znalazła się w projekcie Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Przetarg na opracowanie dokumentacji dla drogi – jak przekazała GDDKiA – ma zostać ogłoszony w ciągu "kilku najbliższych tygodni". Droga ma mieć 50 km długości, zostanie też wybudowany 5-kilometrowy tunel pod Odrą pomiędzy Policami a miejscowością Święta. Zaplanowano podział inwestycji na trzy odcinki realizacyjne: Kołbaskowo-Dołuje (13,5 km), Dołuje-Police (11,9 km) i Police-Goleniów (22,3 km). Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest w 2024 r.

Zatwierdzony został również program inwestycji dla obwodnicy Mierzyna w ciągu drogi dk 10, który pozwoli na dojazd do węzła Dołuje, planowanego w ramach zachodniej obwodnicy.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce