Twoje wsparcie może uratować Jej życie – kampania W kobiecym interesie

fot. nadesłane
Mniej niż połowa Polek deklaruje, że przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano spadek o 26 proc. Powód? Strach przed zakażeniem koronawirusem, ale też strach o wynik diagnozy, ponieważ większość Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego od stycznia 2020 roku. Jednocześnie 71 proc. Polek przyznaje, że wsparcie najbliższych pomogłoby im przełamać strach przed pójściem do ginekologa. Z barierami i blokadami Polek przed badaniem od 3 lat walczy kampania społeczna „W kobiecym interesie”, której tegorocznym celem jest zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukowanie bliskich o tym, jak duże znaczenie w walce ze strachem ma ich wsparcie.
Kampania „W kobiecym interesie” realizowana jest przez Gedeon Richter Polska po raz trzeci – co roku próbuje przełamać inne bariery Polek przed pójściem do ginekologa: brak dostępu do lekarza w małych miastach, wstyd przed rozebraniem się i tegoroczny strach przed wizytą i diagnozą. W związku z wykonywanymi badaniami ginekologicznymi, strach przed diagnozą choroby odczuwa 51 proc. Polek, które się badają. Prawie taki sam strach odczuwają bliscy kobiety (49 proc.), gdy ta robi i odbiera wyniki badań. Niestety Polki przyznają też, że strach powoduje u nich obniżenie nastroju (69 proc.), ale również paraliżuje je -  demotywuje do działania (27 proc.).

Polki nie badają się regularnie

Tylko 45 proc. Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii, to spadek o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyt przez pandemię. Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt i zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

Niestety odnotowujemy coraz więcej sytuacji, gdy kobiety wskutek przekładania lub odwoływania wizyt ginekologicznych czy zleconych przed pandemią badań, trafiają do nas z bardzo zaawansowanym stanem chorób. Pandemia nie może być wymówką do nierobienia badań, bo tylko regularna profilaktyka może zapewnić nam komfort psychiczny i fizyczny – mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka specjalizująca się w chirurgii ginekologicznej.

Jakiego wsparcia oczekują kobiety?

71 proc. Polek przyznaje, że wsparcie najbliższych pomogłoby przełamać strach przed wykonaniem badań. Barierę strachu pomaga przede wszystkim pokonać mąż/partner – tak uważa 41 proc. respondentek, ale niestety aż 32 proc. Polek z lękiem o wyniki badań walczy samotnie.

Strach najczęściej prowadzi do ucieczki - tak zostaliśmy zaprogramowani przez ewolucję. Dlatego wsparcie dla żony czy partnerki w przełamywaniu bariery strachu i dbaniu o zdrowie jest największym wyrazem troski, jaką można jej okazać. Zwłaszcza że Polki przyznają w badaniach, iż wystarczy, gdy bliska osoba okaże im zainteresowanie, zapyta, jak się czują, potowarzyszy podczas badania, czy tylko na nie podwiezie. Wtedy łatwiej im będzie podjąć decyzję o odbyciu badań - mówi dr Krystyna Teresa Panas, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Wielokrotnie w swoim życiu jako mąż, ojciec trzech córek i dziadek wnuczki obserwowałem strach moich dziewczyn przed badaniami, czy ich wynikami. Dotychczas niepokój o ich zdrowie udzielał się również mi. Za każdym razem, gdy się martwiłem, mówiłem do siebie: Bądź szybszy! Wygraj z jej strachem. Starałem się być wspierający. Panowie, kobiety mają więcej niż my na głowie i nigdy nie myślą pierwsze o sobie, dlatego musimy im pomóc. I ta pomoc to przede wszystkim zorganizowanie im przestrzeni w życiu na to, aby mogły się regularnie badać i dbać o siebie – mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec i ambasador kampanii.

„(z)Badaj się w kobiecym interesie” - akcja bezpłatnych badań ginekologicznych

W ramach kampanii, jak co roku, realizowana jest akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Pacjentki przyjmowane są w mobilnym gabinecie ginekologicznym. Konsultacje lekarza ginekologa oraz badania odbywać się będą w godzinach 10:00-16:00. Na badania można zapisać się rano w recepcji gabinetu mobilnego. Liczba miejsc jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń.

Informacje jak się zapisać na badania, znajdują się stronie www.wkobiecyminteresie.pl na której umieszczone zostały również materiały edukacyjne z poradami dla kobiet na tematy związane z profilaktyką ginekologiczną.

Patronat nad tegoroczną kampanią objęli:

    • Polskie Towarzystwo Psychologiczne,
    • Naczelna Izba Lekarska,
    • Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej,
    • Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników,
    • Ogólnopolska Organizacja „Kwiat Kobiecości”,
    • Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”,
    • Marszałkowie Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Podkarpackiego,
    • Prezydenci miast: Łomża, Tarnobrzeg, Mielec,
    • Burmistrzowie miast: Olsztynek, Iława, Ostróda, Bielsk Podlaski, Zambrów, Kraśnik, Świdnik.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany