13 grudzień 2021

Polakom należą się bezpieczne drogi, także lokalne

fot. PAP
Polakom należą się bezpieczne drogi, dlatego musimy przebudowywać również drogi samorządowe: gminne i powiatowe – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Poinformował, że w kolejnych latach na wsparcie remontów dróg lokalnych rząd przeznaczy ponad 3 mld zł.
REKLAMA

Szef resortu infrastruktury uczestniczył w poniedziałek w oddaniu do użytkowania po przebudowie drogi powiatowej nr 2133K biegnącej przez miejscowości Maszyce, Smardzowice, Cianowice Małe, Niebyła, Świńczów w powiecie krakowskim. Inwestycja o wartości ponad 4,2 mln zł w połowie została dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a pozostała kwota pochodziła z budżetów powiatu krakowskiego i gminy Skała.

Jak zaznaczył minister Adamczyk, w całym powiecie krakowskim w tym roku zrealizowano 20 zadań powiatowych przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na przestrzeni ostatnich trzech lat z wykorzystaniem tego źródła finansowania przebudowano w tym powiecie 70 km dróg samorządowych.

„Powiat krakowski to jeden z bez mała 400 powiatów w Polsce i zapewniam, że we wszystkich powiatach na terenie całego kraju (…), nawet w tych najmniejszych trwają inwestycje wspierane przez środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg” - mówił minister infrastruktury.

„Dzieje się tak dlatego, że Polakom należą się bezpieczne drogi - wreszcie musimy zrealizować to czego nie można było zrealizować przez wiele lat – przebudować również drogi samorządowe: gminne i powiatowe, drogi, które na co dzień są użytkowane przez mieszkańców miejscowości przy nich leżących” - podkreślił Adamczyk.

Zapowiedział, że w kolejnych latach dofinansowanie do inwestycji drogowych w Polsce sięgnie ponad 3 mld zł.

Starosta krakowski Wojciech Pałka zwrócił uwagę podczas uroczystości w Smardzowicach, że remont tej drogi był bardzo ważnym zadaniem z punktu widzenia lokalnej społeczności. Trasa ta – wskazał – stanowi także naturalną alternatywę i objazd dla drogi wojewódzkiej nr 794.

„O przebudowę tego odcinka drogi powiatowej lokalni samorządowcy i mieszkańcy tych miejscowości zabiegali od kilku lat. Ta poprawa infrastruktury drogowej nie byłaby możliwa, gdyby nie dobra współpraca samorządu i rządu – w tym przypadku powiat krakowski pozyskał znaczną dotację z Funduszu Rozwoju Dróg” - zaznaczył.

Umowa na remont drogi powiatowej nr 2133K w miejscowościach Maszyce, Smardzowice, Cianowice Małe, Niebyła, Świńczów została podpisana w grudniu 2020 roku. Inwestycję o łącznej wartości ponad 4,2 mln zł zrealizowała firma Colas Polska.

W ramach zadania na odcinku o długości ponad 4,7 km wymieniono nawierzchnię drogi, wyremontowano istniejące chodniki, wybudowano perony przystankowe wraz z wiatami, zabezpieczono rowy oraz zamontowano liczne elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce