6 kwiecień 2021

Andrusiewicz zaapelował, aby w kwestii szczepień nie toczyła się walka polityczna

O to, aby w kwestii szczepień nie toczyła się walka polityczna, zaapelował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W ten sposób odniósł się do doniesień o rzekomym prowadzeniu w Rzeszowie szczepień przeciwko COVID-19 na masową skalę i poza obowiązującą kolejnością.
REKLAMA

Andrusiewicza zapytano we wtorek w Radiu Plus o rzekome masowe szczepienia w Rzeszowie – czy resort planuje kontrolę lub czy przyjrzy się sytuacji. W odpowiedzi zaapelował, aby przede wszystkim w sprawie szczepień nie toczyła się walka polityczna.

"Niestety, taką obserwuję – wpisy różnego rodzaju polityków o tym, co się dzieje w Rzeszowie. Na dzień dzisiejszy wyjaśniania składał już drugi dzień z rzędu dyrektor centrum medycznego w Rzeszowie (dr Stanisław Mazur – PAP) i podważał wiarygodność informacji mówiących o szczepieniu osób w Rzeszowie (...), mówiąc, że centrum medyczne ma kilkadziesiąt, jeśli nie 100 punktów rozsianych po województwie i raportuje jako jedno centrum medyczne. Więc to już jest pierwsza kwestia, która podważa wiarygodność tych informacji, które się pojawiły w weekend o tym, że nagle wyszczepialność w Rzeszowie wzrosła. My się też sytuacji przyglądamy i na pewno będziemy ja monitorować" – zapewnił rzecznik MZ.

Portal Wirtualna Polska napisał w poniedziałek, że dr Stanisław Mazur, prezes centrum medycznego w Rzeszowie i główny organizator szczepień na Podkarpaciu zaprzecza, że w ostatnich dniach w Rzeszowie szczepiono masowo młode osoby spoza kolejności ustalonej w narodowym harmonogramie. Według WP, która rozmawiała z Mazurem, były to incydentalne przypadki dotyczące kilkudziesięciu osób. "Wydarzyły się w sytuacji, w której szczepionki zmarnowałyby się, gdyby ich nie zużyto" – czytamy w portalu.

"Kolejka, jaka w ostatnich dniach utworzyła się przed punktem szczepień, składała się z policjantów, strażaków, strażników granicznych, pracowników więziennictwa, prokuratorów, sędziów i pracowników sądów, a więc grupy aktualnie uprawnionej do szczepień" – zapewnił w rozmowie z WP dr Stanisław Mazur. Zaprzeczył też, że akcja miała związek z wyborami prezydenckimi w mieście.

Jak napisała WP, na to, że w Rzeszowie szczepiono "każdego chętnego", wskazywały relacje samych mieszkańców miasta, o których informował portal. "Jak pisali nasi czytelnicy, wieść rozeszła się w piątek 2 kwietnia. O szczepieniu bez wymaganych e-skierowań informował też m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński" – pisze WP. Cytowany przez portal dr Mazur stwierdził, że sam stał przy drzwiach i sprawdzał, czy wchodzące osoby są uprawnione do szczepienia. "Zdarzyło się, że odprawiłem dwóch osiłków, którzy przyszli i domagali się szczepienia" – powiedział WP.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany