30 marzec 2021

Premier: Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/photos/pcb.478985983445936/478984526779415/
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa - podkreślił premier, podsumowując na Facebooku ogłoszone we wtorek zmiany w programie szczepień. Zaapelował o przestrzeganie obostrzeń, zaznaczając, że sankcje za ich łamanie będą surowo egzekwowane.
REKLAMA

"Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19, to egzamin z dojrzałości i sprawności struktur państwa. Obiecaliśmy, że do końca I kwartału dokonamy 6 000 000 szczepień. I właśnie dziś osiągnęliśmy tę liczbę. Do końca II kwartału chcemy dokonać 20 000 000 szczepień, a do końca sierpnia zaszczepić wszystkich chętnych w Polsce. Ten program jest najważniejszym przedsięwzięciem logistycznym od dziesięcioleci, od którego zależy powrót do normalności oraz zdrowie i życie Polaków, dlatego traktujemy go priorytetowo" - napisał premier.

Podkreślił, że już teraz widać efekty szczepień, w tym obserwowany spadek zachorowań m.in. w domach opieki społecznej. Zaznaczył, że "skutecznie chronieni są także lekarze i pracownicy służby zdrowia".

"Tempo szczepień zależy od pozyskiwania szczepionek od producentów. Bezustannie naciskamy na odpowiednie instytucje unijne i ponaglamy je do działania. Między innymi na skutek interwencji polskiego rządu UE szybciej zatwierdziła szczepionkę firmy Johnson&Johnson" - przekonywał premier.

Podkreślał, że w obliczu kolejnej fali pandemii konieczne jest przyspieszenie procesu szczepień.

"Podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu osób i liczby miejsc, w których będzie można się zaszczepić. Wprowadzamy możliwość szczepień m.in. w: zakładach pracy, punktach typu drive-thru, aptekach, w szpitalach powiatowych i punktach samorządowych, przychodniach POZ, dla samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek. Rejestrację rozpoczynamy już 1 kwietnia - wszystkie szczegóły na temat modyfikacji programu szczepień znajdą Państwo na stronach Kancelaria Premiera i Ministerstwo Zdrowia" - napisał Morawiecki.

Jednocześnie podkreślił, że "sankcje za nieprzestrzeganie obostrzeń będą surowo egzekwowane". "Nie mamy teraz miejsca na nieodpowiedzialne zachowania. Apeluję i proszę o noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, niegromadzenie się w miejscach publicznych i spędzenie Świąt Wielkanocnych w ograniczonym gronie" - napisał szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że szczepienia zapewnią Polakom bezpieczeństwo, ale zanim "osiągniemy skuteczny pułap populacyjny, minie jeszcze trochę czasu". "Zachowujmy się solidarnie, pomagajmy lekarzom i ratownikom oraz dbajmy o naszych seniorów i najsłabszych" - apelował. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany