6 luty 2021

Polskie Radio przygotowało cykl audycji poświęconych Krzysztofowi Kowalewskiemu

fot. PAP
Polskie Radio, z którym związany był Krzysztof Kowalewski przygotowało cykl audycji poświęconych aktorowi. Od poniedziałku rozgłośnia wyemituje powtórki "Kocham Pana Panie Sułku", ale pierwszych audycji będzie można posłuchać jeszcze w sobotę.
REKLAMA

"Ś.p. Krzysztof Kowalewski był bardzo mocno związany z Polskim Radiem. W Teatrze Polskiego Radia zagrał ponad tysiąc ról" - przekazała w sobotę wieczorem rozgłośnia. Od poniedziałku w Trójce będzie można posłuchać powtórek "Kocham Pana Panie Sułku", ale pierwsze audycje zaplanowano już na sobotę wieczór.

Jedynka - Program Pierwszy:

6.02. Sobota: godz. 21 - Teatr Polskiego Radia - "Cyrk Odjechał, Lwy Zostały"- w roli głównej K. Kowalewski; godz. 0 - Muzyka Nocą - w pierwszej godzinie wspominamy znakomitego aktora, przypominając jego najsłynniejsze role filmowe, kabaretowe oraz te, które zagrał w Teatrze Polskiego Radia

7.02. Niedziela: godz. 10 - Czas Pogody - rozmaite wcielenia K. Kowalewskiego - m.in. słynny Pan Sułek, wspominamy artystę z naszymi słuchaczami; godz. 21 - Teatr Polskiego Radia - słuchowisko "Stacja końcowa" także z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego; godz. 22 - Kulturalna Jedynka - wspomnienie dokonań Krzysztof Kowalewskiego, wypowiedzi współpracowników wielkiego aktora.

Dwójka:

6.02. Sobota: godz. 22 - słuchowisko z udziałem aktora - "Dzieje Tewjego Mleczarza".

Trójka: 7.02. Niedziela - godz. 9-11 w programie "Zagadkowa Niedziela" Katarzyny Stoparczyk autorka przypomni osobistą rozmowę z Krzysztofem Kowalewskim, z której słuchacze dowiedzą się min. o tym jak artysta oceniał wiek swojej duszy...? Dlaczego zdecydował się zostać aktorem...? Dlaczego boi się śpiewać...? Rozmowa swą premierę miała na Trójkowej antenie 1 czerwca 2019 roku w audycji "Myślidziecka 3/5/7"; godz. 15-17 - monologi aktora z repertuaru kabaretu "Dudek" oraz wspomnienie zmarłego aktora; godz. 18 - fragmenty wystąpień radiowych na antenie Trójki w audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny"

Natomiast od poniedziałku na antenie Polskiego Radia zaplanowano emisję powtórek "Panie Sułku, kocham Pana".

Krzysztof Kowalewski urodził się 20 marca 1937 roku. Był absolwentem warszawskiej PWST i synem znanej przedwojennej aktorki Elżbiety Kowalewskiej. Zagrał około 100 ról filmowych w polskich filmach i serialach.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 r. niewielką rolą w "Krzyżakach" w reżyserii Aleksandra Forda. Aktor zdobył również uznanie publiczności za rolę Zagłoby w ekranizacji "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana (1999).

Największą popularność przyniosły mu jednak postacie komediowe. Wystąpił m.in. w filmach: "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" (1978), "Miś" (1980), "Rodzina Leśniewskich" (1980), "Wyjście awaryjne"(1982), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Nowy Jork - czwarta rano"(1988), "Rozmowy kontrolowane"(1991), "Nic śmiesznego"(1995), a ostatnio - w filmie "Ryś" Stanisława Tyma (2007) i "Sercu na dłoni" (2008, reż. Krzysztof Zanussi).

Kowalewski jest również znany słuchaczom radiowym jako Pan Sułek w satyrycznym słuchowisku radiowym autorstwa Jacka Janczarskiego pt. "Kocham Pana, Panie Sułku".

Artysta, pytany w jednym z wywiadów, o najważniejszą cechę w zawodzie aktora odparł: "talent to jest coś, z czym się człowiek rodzi, albo nie. Załóżmy, że mówimy o aktorze utalentowanym. Wtedy niewątpliwie równolegle z talentem idzie pracowitość. Jeśli nie ma pracowitości, precyzji, to na dłuższą metę niewiele można osiągnąć". (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany