21 sierpień 2021

Zjedz śniadanie na trawie jak księżna Daisy w Zamku Książ w Wałbrzychu

fot. PAP
Śniadanie na trawie to najnowsza, letnia propozycja dla turystów odwiedzających Zamek Książ w Wałbrzychu. Pierwszą edycję plenerowego wydarzenia dla całych rodzin zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia. Muzykę na żywo zapewni Książęca Orkiestra Salonowa.
REKLAMA

Rzecznik Zamku Książ Mateusz Mykytyszyn poinformował, że piknikowanie należało w lecie do ulubionych aktywności książęcej rodziny Hochberg von Pless, a rozległe, zielone tereny wokół Książa zapewniały prywatność i umożliwiały organizację eleganckich przyjęć al fresco.

„Daisy lubiła podejmować swoich gości na leśnej polanie. Podczas pieszych lub konnych wypraw zapraszała ich na spacer po książęcych lasach okalających bezpośrednio zamki Książ i Stary Książ, a dziś teren Książańskiego Parku Krajobrazowego i zaskakiwała wystawnie nakrytym stołem i armią służących. Jednak najchętniej na książańskich łąkach spędzała czas tylko z synami” - powiedział rzecznik.

Dodał, że czarujący opis takiego rodzinnego pikniku na trawie z 3 czerwca 1914 roku umieściła w pierwszym tomie swoich ogłoszonych w 1928 roku drukiem pamiętników.

„W spokoju, sama z dziećmi! Był z nami tylko jeden służący. Gotowaliśmy złowione raki, jajka i ziemniaki oraz piekliśmy jabłka. Poleciłam przynieść z domu gorącą zupę. Do tego mieliśmy brązowy chleb z dużą ilością masła. Sama przyrządziłam sałatę, do której dodałam przysłane z kuchni i pokrojone przeze mnie własnoręcznie wiosenne cebulki. Zjedliśmy to wszystko z ogromną przyjemnością” - czytamy w pamiętniku.

Dodał, że obecnie tego typu arystokratyczne rozrywki dostępne są już dla wszystkich i śniadanie na trawie, a właściwe brunch rozpocznie się w niedzielę o godz. 9 i potrwa do godziny 13 na tzw. polanie „przy kamieniu” (obok zbiornika wodnego) na rozdrożu pomiędzy Zamkiem, a stajnią stada ogierów. Prowadzącym wydarzenie będzie Zbigniew Kaczorowski.

Zaplanowano nie tylko piknikowanie, ale też konkursy z nagrodami, zamkowe opowieści, a muzykę na żywo zagra Książęca Orkiestra Salonowa (Dorota Graca, Jerzy Kosek). W czasie trwania imprezy dodatkowe atrakcje będą stanowiły wioska rycerska, gry i animacje dla dzieci: karmienie smoka, burzenie zamku, walki na bezpieczne miecze, wyścigi wężów i inne atrakcje dla najmłodszych.

Dla turystów przewidziano ponadto „strefę leżaków”. Uczestnicy śniadania, którzy przyjdą bez własnego prowiantu, będą mieli możliwość zakupu kanapek, croissantów, kawy, herbaty.

„Zachęcamy wszystkich do przyjścia z własnym posiłkiem i delektowania się pięknem otaczającej Książ przyrody i niezwykłą scenerią zamkowego parku, który bardzo się zmienił w ciągu ostatnich kilku lat” - powiedziała prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany