23 grudzień 2021

Segment popularny, niepopularne ceny

Najbardziej rozchwytywane mieszkania na rynku, to te 2- i 3-pokojowe. W języku potocznym przyjęło się już nawet określać takie lokale mieszkalne razem jako tzw. segment popularny. Takie nieruchomości przeznaczone są głównie dla rodzin z dziećmi i zwykle zawierają się w limicie cenowym przystępnym dla rodziny przeciętnego Kowalskiego. W każdym większym mieście można jednak wskazać rejony, gdzie takie „rodzinne mieszkania” osiągają niebotyczne ceny.
REKLAMA
Lokale 2- i 3- pokojowe to mieszkaniowe typówki. Najwięcej takich lokali powstaje na osiedlach ze zwartą zabudową wielorodzinną.

Gdyby zadać sobie trud i przejść się po poszczególnych osiedlach, w każdym z większych miast – zarówno tych z wielkiej płyty, jak i tych nieco młodszych - to mogłoby się okazać, że w istniejących już budynkach odsetek lokali 2- i 3-pokojowych wynosi 60%, 70%, a niekiedy może nawet i więcej - podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. Na takie lokale bowiem zawsze znajdą się chętni. Najczęściej, jak zostało to już wspomniane, są to rodziny z dziećmi. W zależności od możliwości finansowych, ich rozkład i powierzchnia pozwalają na relatywne funkcjonalne korzystanie z mieszkania zarówno przez dwie, a czasem nawet i pięć osób. Oczywiście można w tym miejscu wspomnieć o przeludnionych mieszkaniach, których w Polsce według statystyk Eurostatu jest całe mnóstwo. Jednak umówmy się, gdy możliwości finansowe nie pozwalają na większą nieruchomość, segment popularny nie jest złym rozwiązaniem.

Nie zawsze najdroższy rejon

Sprawdziliśmy, w jakich rejonach największych polskich rynków mieszkaniowych można spotkać średnio najdroższe lokale z segmentu popularnego. W Warszawie bezsprzecznie stawce najdroższych dzielnic przewodzi Śródmieście.

Średnia cena ofertowa lokalu 2-pokojowego według danych Otodom w listopadzie 2021 roku wynosiła 16 870 zł/mkw. W przypadku lokum składającego się z trzech pokoi stawka była nieco wyższa i wynosiła 16 944 zł/mkw. O dużym zaskoczeniu można mówić w Krakowie. Zazwyczaj, we wszystkich zestawieniach cenowych, w grodzie Kraka prym wiedzie dzielnica Stare Miasto. Dzielnica na obszarze której znajduje się przecież Rynek Główny, a z nim wiele zabytkowych kamienic pamiętających ważne wydarzenia z historii miasta i całej Polski. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o lokale składające się z dwóch oraz trzech pokoi, Stare Miasto w listopadzie musiało uznać wyższość Zwierzyńca. W tym ostatnim rejonie stawki takich czterech kątów zatrzymały się na poziomie 14 570 zł/mkw. oraz 14 231 zł/mkw.

Rejony miast z najwyższą średnią ceną ofertową mieszkań 2- i 3-pokojowych

 
Miasto Mieszkanie Najdroższy rejon Średnia stawka (zł/mkw.)
Warszawa 2-pokojowe Śródmieście 16 870
Warszawa 3-pokojowe Śródmieście 16 944
Kraków 2-pokojowe Zwierzyniec 14 570
Kraków 3-pokojowe Zwierzyniec 14 231
Wrocław 2-pokojowe Śródmieście 11 305
Wrocław 3-pokojowe Stare Miasto 10 759
Poznań 2-pokojowe Stare Miasto 9 624
Poznań 3-pokojowe Sołacz 9 346
Łódź 2-pokojowe Widzew 7 342
Łódź 3-pokojowe Widzew 7 038

Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.
https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/

We Wrocławiu wśród dużych pięciu dzielnic, które nadal funkcjonują w świadomości mieszkańców, stawce przewodziły Śródmieście i Stare Miasto. Ze średnią ceną odpowiednio dla lokali 2-pokojowych na poziomie 11 305 zł/mkw. i 3-pokojowych ze stawką 10 759 zł/mkw. W Poznaniu średnie ceny w najdroższych rejonach z lokalami z segmentu popularnego nie przekraczały już pułapu 10 tys. zł/mkw. Dwuizbowe nieruchomości po najwyższej średniej cenie w mieście – 9 624 zł/mkw. – sprzedawane były na Starym Mieście. Z kolei trzyizbowe na Sołaczu, po 9 346 zł/mkw. W Łodzi w obydwóch przypadkach niepodzielnie dominował Widzew, ze stawkami równymi 7 342 zł/mkw. i 7 038 zł/mkw.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce