27 czerwiec 2020

PSP: prawie 2 tys. interwencji w całej Polsce w związku z burzami i ulewnym deszczem

fot. PAP
Prawie 2 tys. razy interweniowali w piątek w całym kraju strażacy w związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu – poinformował w sobotę PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.
Koronawirus
38190
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Rzecznik komendanta głównego PSP przekazał, że minionej doby strażacy w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem interweniowali 1888 razy. "Najwięcej w województwach: śląskim (510), podkarpackim (337) i w kujawsko-pomorskim (229)" - podał.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że mimo mniejszej liczby interwencji na Podkarpaciu, ich skala była "potężna". "Strażacy odpompowywali na raz kilka posesji, a to było liczone, jako jedna interwencja, dlatego ta liczba jest mniejsza niż na Śląsku" - tłumaczył.

"W przypadku Podkarpacia strażacy ewakuowali ponad stu osób z różnych miejsc. W tej chwili na miejscu mamy kompanie przeciwpowodziowe: jedną z woj. świętokrzyskiego, która się nazywa "Kielce", i z woj. małopolskiego kompanię, która się nazywa "Krakus 2". Łącznie w działaniach bierze udział ponad 1000 strażaków" - powiedział.

Wskazał również, że minionej doby główne działania strażaków dotyczyły pompowania wody. "Strażacy interweniowali też przy zabezpieczaniu dachów, bo niektóre zostały uszkodzone, oraz zabezpieczaniu workami z piachem niektórych miejsc pompowania wody, a także przy usuwaniu powalonych drzew" - dodał.

Poinformował także, że od północy do godziny 6 rano w sobotę straż pożarna interweniowała 186 zdarzeniach. "Najwięcej w woj. śląskim (164). Interwencje dotyczą głównie pompowania piwnic" - mówił.

Od kilku dni przez Polskę przechodzą gwałtowne burze, w trakcie, których występują opady gradu i ulewne deszcze, które mogą powodować wielomilionowe straty w infrastrukturze. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
38190
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce