21 listopad 2022

Szmona Hołowni - z Europosłanką Różą Thun

fot. nadesłane
Rząd PiS nie robi nic, aby odblokować środki unijne dla Polski. To działanie antypolskie.” - mówiła w Krakowie Europosłanka Róża Thun.
REKLAMA
W niedzielę przedstawiciele ruchu Polska 2050 zorganizowali konferencję prasową w pobliżu flagowej inwestycji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej.

Europosłanka zwróciła uwagę, że Małopolska była prymusem w wykorzystaniu środków unijnych:

“W obecnej perspektywie finansowej to 2,3 mld euro. Z powodu fatalnej polityki rządu PiS Komisja Europejska potrąciła nam już z funduszy unijnych w sumie 267 mln euro, czyli ponad 50% pełnej alokacji dla Małopolski. Pod koniec października straciliśmy kolejne 30 mln euro. Niezależnie od sytuacji z rządem PiS pracujemy z @RenewEurope w PE, aby zabezpieczyć dodatkowe środki w 2023 r.”

Róża Thun zaznaczyła, że rząd powinien złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o uruchomienie środków z KPO do końca października, ale to dalej nie zostało zrobione.

Do końca 2026 roku powinniśmy #KPO rozliczać, jak możemy się z tym uporać, jeżeli rząd nie robi nic, żeby te pieniądze odblokować? Idzie zima, musimy liczyć się z kolejną falą uchodźców z Ukrainy, inflacja galopuje, ceny rosną, a przez to, że rząd Polski nie wykonał wyroków TSUE mamy w tej chwili 2.7 mld zł kar do spłacenia. - przypomniała Róża Thun

Przedstawiciele Polski 2050 zwrócili uwagę na niedopuszczalne kwestionowanie znaczenia funduszy europejskich dla wszystkich Polaków.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, zwrócił uwagę na niesprawiedliwe wykluczenie Krakowa z jednego z programów unijnych, dzięki któremu udało się odnowić wiele obiektów w Krakowie:

“Nowa edycja projektu programu Fundusze Europejskie dla Małopolski wyklucza Kraków z katalogu miast uprawnionych do aplikowania o środki unijne dotyczące rewitalizacji.

Przewodniczący wraz z grupą radnych zapowiedział wystosowanie rezolucji, w której zaapeluje o włączenie Krakowa w katalog beneficjentów uprawnionych do aplikowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

Konferencję prasową poprzedziła akcja społeczna, mająca na celu zwrócenie uwagi na liczne przykłady inwestycji współfinansowanych przez środki europejskie w Małopolsce.

Mam nadzieję, że ta rezolucja zostanie przyjęta głosami całej Rady, bo wierzę, że wszystkim środowiskom politycznym zależy na dobru Krakowian. - podsumował Przewodniczący.

Rafał Komarewicz podkreślił znaczenie środków unijnych dla naszego kraju i regionu: “Warto przypominać obywatelom, ale przede wszystkim władzy o tym, że Polska i Małopolska są największymi beneficjentami  Unii  Europejskiej.  Widzimy  to  na  zdjęciach  umieszczanych  w mediach społecznościowych z hasztagiem #UniaDlaMałopolski.”

Aktywistka miejska Małgorzata Szostak relacjonuje:

Od paru dni członkowie, wolontariusze i sympatycy #Polska2050 @PL2050Mal umieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia z #UniaDlaMałopolski. Przedstawiają oni tabliczki informujące o dofinansowaniu z UE różnych obiektów. Postanowiliśmy przypomnieć rządowi, ile Małopolska zawdzięcza Unii Europejskiej. Jesteśmy zszokowani zachowaniem polityków i decydentów podczas hucznego otwarcia tunelu pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Brak informacji i niedopuszczenie do głosu przedstawiciela Komisji Europejskiej, pomimo wcześniejszych ustaleń, że będzie czas na jego wypowiedź, to skrajna nieuczciwość wobec bywateli, którzy powinni wiedzieć o źródłach finansowania tej inwestycji.”
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany