23 wrzesień 2021

W Dusznikach-Zdroju powstanie ośrodek sportu, otrzyma 59 mln zł na infrastrukturę

fot. PAP
W Dusznikach-Zdroju powstanie kolejny w Polsce Centralny Ośrodek Sportu, na infrastrukturę sportową przeznaczonych zostanie tu 59 mln zł- poinformował w czwartek minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
REKLAMA

Szef MKDNiS powiedział na konferencji prasowej, że przyjęty przez rząd w tym tygodniu projekt nowelizacji tegorocznego budżetu zakłada, że 59 mln zł zostanie przeznaczonych dla COS w Dusznikach-Zdroju na stworzenie infrastruktury sportowej, w tym np stadionu biatlonowego, dwóch internatów, hali sportowej i toru wrotkarskiego.

"A w następnym kroku chcemy, żeby tutaj powstała infrastruktura, której brakuje, która jest oczekiwana od lat - pierwszy basen 50-metrowy o wymiarach olimpijskich, 10-torowy, pierwszy na COS-ach polskich" - powiedział Gliński. Mówił, że od wielu lat oczekiwany w Polsce jest także m.in. tor bobslejowy, saneczkarski i rząd chce, żeby w Dusznikach taki tor też powstał.

Gliński wyraził nadzieję, że przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o sporcie, umożliwi wprowadzenie czterech nowych programów stypendialnych.

Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że inwestycja, która będzie realizowana w Dusznikach Zdroju jest warta ponad 0,5 mld zł. Dodał też, że Centralny Ośrodek Sportu "nie będzie powstawał na gołej ziemi", gdyż m.in. dzięki samorządowcom przez lata powstawało tam szereg obiektów.

"Te obiekty wraz z nowymi inwestycjami stworzą pierwszy w południowo-zachodniej Polsce Centralny Ośrodek Sportowy z infrastrukturą, której do tej pory w Polsce nie było. Nie tylko z pełnowymiarowym olimpijskim basenem, ale również z jedynym w tej części Europy torem bobslejowym" - mówił Dworczyk.

Podkreślił jednocześnie, że dla Dolnego Śląska to kolejny bardzo ważny impuls rozwojowy. Szczególnie - zaznaczył - dla południa regionu. "Terenów, które przez lata były też zapomniane jeśli chodzi o programy inwestycyjne. Dzisiaj udaje nam się te zaległości nadrabiać. Dzisiaj dzięki takim odważnym decyzjom i współpracy jesteśmy w stanie budować infrastrukturę, która będzie służyła polskiemu sportowi, ale będzie również służyła mieszkańcom" - powiedział Dworczyk. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Mariusz Wiśniewski

kos/ rbk/ marw/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany