19 styczeń 2022

W Legionowie uroczyście otwarto nowy szpital - filię Wojskowego Instytutu Medycznego

fot. PAP
W czwartek w Legionowie otwarto uroczyście nowy szpital - filię Wojskowego Instytutu Medycznego; placówka składa się z sześciu oddziałów i dysponuje 90 łóżkami dla pacjentów, jej wybudowanie kosztowało 160 mln zł. Inwestycję sfinansowano w całość ze środków MON.
REKLAMA

Nowa placówka będzie funkcjonować jako filia Wojskowego Instytutu Medycznego i ma zapewnić rozszerzony dostęp do opieki medycznej mieszkańcom Legionowa i regionu. W szpitalu będą funkcjonować oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczny. Placówka jest przygotowana do hospitalizacji jednocześnie około 90 pacjentów, a łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości z budżetu MON.

Szef MON powiedział podczas środowej uroczystości, że mieszkańcy Legionowa wielokrotnie słyszeli obietnice, zapewnienia od lokalnych włodarzy z PO, że szpital jest potrzebny i że zaraz zostanie on zbudowany, ale się to nie stało. Dopiero - jak mówił - kiedy do władzy doszło PiS "bezpieczeństwo stało się rzeczywistym priorytetem władz".

Błaszczak wskazał, że szpital otwierany w Legionowie, choć stanowi zaplecze medyczne dla żołnierzy z 18. Dywizji, czy żołnierzy WOT, to jednocześnie jest też otwarty dla mieszkańców powiatu i całego województwa. "Ten szpital został zbudowany w ciągu 2 lat. Pracuje w nim bardzo dobrze przygotowana do spełniania swych obowiązków kadra (...), ludzie, którzy mają doświadczenie międzynarodowe, którzy dają gwarancję wysokiego poziomu leczenia" - mówił szef MON.

Błaszczak przekazał, że w nowym szpitalu jest do dyspozycji 90 łóżek, składa się z sześciu oddziałów, to też dwie sale operacyjne. "Szpital jest czynny całą dobę, siedem dni w tygodniu, 30 proc. łóżek to są łóżka intensywnej opieki medycznej" - zwrócił uwagę szef MON.

Zaznaczył, że w ramach szpitala będzie funkcjonowała też przychodnia. Dodał, że szpital będzie prowadził też wiele akcji skierowanych do mieszkańców i już od 14 lutego zaprasza na badania profilaktyczne.

Podkreślał, że organizacja szpitala w Legionowie opiera się na doświadczeniach wysoko ocenianego WIM-u.

Gen. dywizji, prof. dr hab. nauk medycznych, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego Grzegorz Gielerak powiedział, że szpital w Legionowie to pierwszy od ponad 40 lat szpital, który na nowo powstaje w strukturze Sił Zbrojnych. Zaznaczył, jest to placówka, która rozpoczyna swoją działalność po ponad czterech dekadach od podjęcia decyzji o zainicjowaniu jej powstania.

Gielerak zaznaczył, że dzięki zaangażowaniu MON budowania szpitala trwała znacznie krócej niż proces decyzyjny. "Dziś, po nieco ponad dwóch latach od podpisania umowy z wykonawcą mam przyjemność zaprosić do nowoczesnego podmiotu szpitalnego, którego wyposażenie i sposób organizacji udzielenia świadczeń zostały podporządkowane dwóm najważniejszym celom - po pierwsze najwyższej jakości usług medycznych oraz po drugie bezpieczeństwu pacjentów" - mówił Gielerak.

Nowy szpital w Legionowie już przymuje pacjentów. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce