18 listopad 2021

Prezydent podziękował pracownikom pomocy społecznej za wytrwałą i owocną służbę

fot. PAP
Dziękuję pracownikom pomocy społecznej za wytrwałą i owocną służbę, która przynosi tak wiele pożytku - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W Pałacu Prezydenckim wręczono nagrody specjalne za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.
REKLAMA

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego, który jest jednocześnie świętem wszystkich pracowników pomocy społecznej. Z tej okazji minister rodziny Marlena Maląg podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczyła nagrody specjalne za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke. "W imieniu Rzeczpospolitej z serca dziękuję wszystkim za tę wyjątkową służbę dla dobra bliźnich. Codzienne zaangażowanie w pracę na rzecz rodaków znajdujących się w potrzebie wymaga szczególnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że do profesjonalnego i rzetelnego wykonywania obowiązków pracownika socjalnego konieczna jest doskonała znajomość wielu przepisów, szczególne umiejętności i doświadczenie. "Jednocześnie państwa misja wymaga głębokiej wrażliwości i empatii. Wspieranie innych nie polega tylko na stosowaniu prawa, lecz przede wszystkim na budowaniu relacji międzyludzkich tak, aby móc oferować konkretnym osobom właściwe i skuteczne środki zaradcze na ich problemy i bolączki" - zaznaczył.

Zdaniem Dudy "pomoc społeczna to nie tyle system, co w pierwszym rzędzie człowiek - zarówno ten, na rzecz którego jest ona świadczona, jak i ten, który jej udziela". "Jest to być może najgłębiej personalistyczna z usług publicznych oferowanych przez władze państwowe i samorządowe. Właśnie o tym jej podstawowym wymiarze przypomina Dzień Pracownika Socjalnego" - podkreślił. Jak zastrzegł, wręczane dziś nagrody i wyróżnienia są "uhonorowaniem dokonań pracowników pomocy społecznej".

"Dziękuję państwu za wytrwałą i owocną służbę, która przynosi tak wiele pożytku. Chcę podkreślić, że dzięki państwa pracy urzeczywistnia się jedna z fundamentalnych zasad Rzeczypospolitej, czyli powszechna solidarność ze wszystkimi rodakami, dbałość o dobro rodzin i osób samotnych, troska o dzieci i młodzież oraz seniorów. Opieka nad tymi, którzy z różnych przyczyn przeżywają trudności zawodowe, zdrowotne i inne, to jedna z najważniejszych miar nowoczesności państwa oraz wewnętrznej siły i spoistości tworzących jej wspólnoty" - mówił.

Podziękował nagrodzonym, że "poprzez swój trud przyczynili się do rozwoju wolnej Polski opartej na wartościach humanitarnych i chrześcijańskich".

Szefowa MRiPS Marlena Maląg podkreśliła z kolei, że przez ostatnie półtora roku walczymy z epidemią koronawirusa, a pracownicy socjalni są "na pierwszej linii frontu". Akcentowała, że "każdego dnia wyciągają pomocną dłoń; pokazują ludziom, którzy się znaleźli w trudnej sytuacji, jak ten trudny czas pokonać". "Poza przepisami prawa, w pracy pracownika socjalnego liczy się serce" – wskazała.

Przyznawane wyróżnienia to, jak mówiła, szansa, by pokazać, jak ważni są pracownicy socjalni. Szefowa MRiPS podkreśliła, że wprowadzane są zmiany i rozwiązania prawne, które sprawią, że sytuacja zawodowa pracowników socjalnych będzie lepsza.

Ogółem przyznano 16 nagród pieniężnych, 10 nagród indywidualnych i 6 nagród zespołowych.

W kategorii "Nagroda indywidualna", nagrody otrzymali: Agnieszka Kowalik - specjalista Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu; Hanna Urbanowicz - Starszy Specjalista Pracy Socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gogolinie; Katarzyna Białaszczyk - Specjalista Pracy Socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy; Katarzyna Pietrzyk – Budzowska - Pracownik Socjalny Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieliczce; Katarzyna Mulawa - Starszy Specjalista Pracy Socjalnej, Koordynator Zespołu Pracy Socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Słupsku; Leszek Lewoc - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach; Michał Ptak - Pracownik Socjalny Działu Pomocy Osobom Bezdomnym - w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Poznaniu; Monika Bednaruk - Starszy Pracownik Socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Hrubieszowie; Radosław Budzyński – Świerszcz - Dyrektor Oddziału Akcji Humanitarnej "Życie", prezes Fundacji "Naprzeciw", prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej "Meritum"; Renata Rubacha - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy, Wiceprezes Stowarzyszenia "Zielony Zakątek".

W kategorii "Nagroda zespołowa" nagrody otrzymali: Gminno-Miejskie Centrum Pomocy "Wiara-Nadzieja-Miłość" w Odolanowie; Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach; Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Głogowie; Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie; Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu; Centrum Usług Społecznych w Koszalinie - Zespół Pracowników.

Według danych MRiPS w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy zatrudnionych było w 2020 r. 22,5 tys. pracowników socjalnych.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Iwona Żurek

kkr/ ktl/ iżu/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany