6 wrzesień 2021

Konfederacja: 15 września przed Sejmem manifestacja przeciwko wprowadzeniu "segregacji sanitarnej"

Kpalion/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
15 września przed Sejmem odbędzie się manifestacja przeciwko wprowadzeniu "segregacji sanitarnej" przewidzianej w rządowym projekcie ustawy - zapowiedzieli przedstawiciel Konfederacji. Dość, że "rząd nie ma prawa zmuszać do niepewnej szczepionki" przeciw COVID-19.
REKLAMA

"Dość apeli. Wychodzimy na ulice, a 15 września przed Sejmem zorganizujemy manifestację, na której będziemy domagać się, aby zrezygnować z segregacji sanitarnej, zrezygnować z tych bezprawnych i nieskutecznych działań i z ustawy (numer druku projektu ustawy - PAP) 1449, która dyskryminuje osoby niezaszczepione" - oświadczył członek Rady Liderów Konfederacji Witold Tumanowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Przedstawiciele Konfederacji odnieśli się do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, który 2 sierpnia wpłynął do Sejmu. Dotyczy on m.in. utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który ma zapewnić pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Tumanowicz zwrócił uwagę m.in. na Izrael, podawany często jako "wzór wysokiej wyszczepialności", gdzie "jest teraz problem z zachorowaniami (na COVID-19)". Według niego, dane statystyczne pokazują, że "procent wyszczepialności (społeczeństwa), zupełnie nijak się ma do tego, jaki jest rzeczywisty problem z COVID-em". "Mamy nadzieję, że pod presją społeczną rząd się ugnie, tylko presja społeczna w tym momencie ma sens" - powiedział Tumanowicz.

Poseł Artur Dziambor przekonywał, że "protesty uliczne to wynik tego, że ponad 50-procentowa grupa obywateli (według sondaży), która jest przeciwna lockdownowi, obostrzeniom i +maseczkozie+, jest niestety zakładnikiem decyzji politycznych zarówno partii rządzącej, jak i centrolewicowej opozycji". "W tym momencie obywatele pokazują partii rządzącej i opozycji, że nie godzą się na taką politykę, na ustawy, które mają ograniczać im wolność i na wszelkie próby ograniczania tej wolności" - zaznaczył.

Dziambor zwrócił uwagę, że planowana manifestacja w połowie września odbędzie się w dniu posiedzenia Sejmu, więc protestujących "zobaczą wszyscy posłowie". Według niego, w manifestacji w Toruniu w ostatnią niedzielę uczestniczyło około tysiąca osób. Polityk poinformował, że w sobotę 11 września podobny protest uliczny ma się odbyć w Poznaniu.

Poseł Krzysztof Tuduj argumentował, że przeciwko "segregowaniu sanitarnemu" przemawia także to, że "wielu Polaków", zwraca się do Konfederacji "z problemami dotyczącymi szczepionek" i pytają, "dlaczego zaszczepieni też chorują". "Rząd nie ma prawa zmuszać do niepewnej szczepionki" - podkreślił Tuduj.

Według posła Dobromira Sośnierza, "większość Polaków nie zgadza się z segregacją sanitarną, natomiast wiele osób milczy i akceptuje to, co się dzieje". "Tak to my daleko nie zajedziemy. Rządzący ugną się tylko wtedy, jeśli poczują presję. Tę presję musimy wywrzeć na ulicy" - podsumował D. Sośnierz. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany