15 listopad 2021

Prokuratura umorzyła dochodzenie ws. pomówienia personelu szpitala im. J. Strusia w materiale stacji TVN

Śledczy umorzyli dochodzenie ws. pomówienia personelu szpitala im. J. Strusia w Poznaniu w ubiegłorocznym reportażu stacji TVN- poinformowała PAP prokuratura. Materiał dotyczył rzekomych nieprawidłowości w lecznicy zajmującej się chorymi na COVID-19
REKLAMA

W listopadzie ub. roku stacja TVN wyemitowała reportaż, z którego wynikało, iż na jednym z oddziałów Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, głównej placówce w Wielkopolsce zajmującej się wówczas chorymi na COVID-19, pacjenci w porze nocnej byli pozostawiani bez opieki. W materiale pokazano m.in. starszego mężczyznę, który leżał na szpitalnej podłodze. Kolejny z pacjentów podkreślał, że mimo złego stanu zdrowia przez dziewięć dni nie był poddany dializie.

Po emisji materiału TVN nt. szpitala im. J. Strusia dyrektor placówki określił reportaż mianem haniebnego. Lekarze i pielęgniarki z lecznicy zarzucili autorom materiału manipulacje, nierzetelność i brak wiedzy. Zaprzeczyli m.in., by pacjenci byli pozbawieni opieki, a stan ich zdrowia nie był monitorowany. Zawiadomienia dotyczące pomówienia medyków w wyemitowanym materiale złożyła dyrekcja szpitala oraz Wielkopolska Izba Lekarska

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w poniedziałek PAP, że śledczy umorzyli dochodzenie ws. rzekomego pomówienia w reportażu stacji TVN pracowników szpitala im. J. Strusia. „Postępowanie umorzono wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego’ – powiedział.

Prokurator dodał, że umorzono także zgłoszoną sprawę publicznego nawoływania na portalu społecznościowym do popełnienia zabójstwa lub ciężkiego uszkodzenia ciała pracowników poznańskiej lecznicy, do którego doszło po emisji reportażu. „Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy przestępstwa” – wskazał Wawrzyniak.

W listopadzie 2020 r. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu z urzędu wszczęła postępowanie sprawdzające, mające zweryfikować informacje podane w materiale programu "Uwaga" stacji TVN. W marcu rzecznik poznańskiej prokuratury poinformował, że śledczy odmówili wszczęcia dochodzenia w tej sprawie, ponieważ zgromadzony materiał dowodowy nie uprawdopodobnił, by personel szpitala dopuścili się popełnienia przestępstwa.

Prokuratorzy przesłuchali w tej sprawie m.in. mężczyznę, który był autorem nagrań z wnętrza szpitala. Odmówił on złożenia zawiadomienia o popełnieniu jakiegokolwiek przestępstwa. Śledczy wzięli także pod uwagę informacje uzyskane w związku z kontrolami prowadzonymi w szpitalu im. J. Strusia przez NFZ i Wielkopolski Urząd Wojewódzki.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany