23 lipiec 2020

Struzik: pomysł podziału woj. mazowieckiego szkodliwy i z powodów politycznych

fot. PAP
Pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy, to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych - powiedział w czwartek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL). Jak zapowiedział, "będziemy bronili integralności woj. mazowieckiego".
REKLAMA

Jak mówił Struzik podczas briefingu w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim - odnosząc się do doniesień o planowanym podziale województwa mazowieckiego - pomysł taki "prowadzi do rozbioru najlepiej rozwijającego się regionu w tej części Europy w ostatnim czasie". "Nie ma żadnych przesłanek, ani ekonomicznych, ani merytorycznych, ani społecznych, by dokonywać rozbioru woj. mazowieckiego. My się temu bardzo zdecydowanie przeciwstawiamy" - dodał.

"Chcę jednoznacznie powiedzieć, że to może być właśnie klasyczny przykład naruszania praworządności i manipulowania granicami regionów z powodów politycznych" - podkreślił.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Zdaniem Struzika, u podstaw takiego działania może leżeć "nadzieja na jakieś zmiany polityczne, przechwycenie jednego lub dwóch tych regionów po ich podziale". "Ta rachuba jest główną przyczyna takich propozycji" - ocenił.

"Jak sobie wyobrażają rządzący funkcjonowanie takiego województwa? Ze stolicą gdzie? W Radomiu? Na przykład z Myszyńca do Radomia jest ponad 250 kilometrów. Jak ma to funkcjonować? To jest jakaś aberracja koncepcyjna" - mówił Struzik odnosząc się do ewentualnego województwa mazowieckiego bez Warszawy.

Jak dodał, podział dotychczasowego województwa, to także "mnożenie administracji - dwa sejmiki, dwa urzędy marszałkowskie, dwóch wojewodów".

Ponadto - według Struzika - takie działanie byłoby niekonstytucyjne i niezgodne z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. "Radni zostali wybrani na pięcioletnią kadencję i władze tego województwa są prawnie wybrane, a jeśli chce się dokonywać korekt w granicach wspólnot samorządowych, to bezwzględnie trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne z referendum włącznie" - mówił.

"Jak podzielić zadłużenie województwa, majątek województwa, jak podzielić długi szpitali wojewódzkich około 1 mld zł, jak w ogóle przebudować system finansów publicznych i dochodów jednostek samorządu terytorialnego?" - pytał Struzik. Pytał także "jak teraz zaproponować kompleksowe zintegrowane programy - np. transportowe - dla całego województwa, jeśli w tym samym czasie politycy PiS mówią, że będą to województwo dzielić".

Z kolei przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w sejmiku mazowieckim Krzysztof Strzałkowski ocenił, że "mamy do czynienia z działaniem stricte politycznym, które nie znajduje uzasadnienia w przesłankach merytorycznych". "Polityka zaczyna mącić w głowach przedstawicieli PiS. Gdy rośnie liczba zakażeń Covid-19, gdy placówki służby zdrowia wcale nie odetchnęły (...) politycy PiS myślą o podziale Mazowsza" - powiedział.

Według niego podział województwa może oznaczać "wstrzymanie - przynajmniej na jakiś czas - wydatkowania środków europejskich z obecnej perspektywy". "Podział Mazowsza to nowe struktury (...) i de facto zatrzymanie przynajmniej na wiele miesięcy środków europejskich dla gmin i przedsiębiorców. Ponowna certyfikacja nowych instytucji w Komisji Europejskiej, to proces wielomiesięczny" - zaznaczył Strzałkowski.

"Od ustawodawcy wymagamy, żeby jego działania były poparte argumentami i logiką, a tej logiki w tym, co słyszymy w tych projektach, które pojawiają się ad hoc, po wyborach prezydenckich, nie widzimy" - powiedział zaś wiceprzewodniczący sejmiku woj. mazowieckiego Mirosław Orliński (PSL). (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-05-22 09:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany