1 listopad 2020

Polscy biskupi zmarli w ostatnim roku

fot. PAP
W minionym roku zmarło ośmiu polskich biskupów. W tym m.in. kard. Zenon Grocholewski i kard. Marian Jaworski, którzy posługiwali poza Polską, jak również bp Czesław Stanula posługujący w Brazylii, czy bp Jan Niemca biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej.
REKLAMA

W informacji przekazanej w niedzielę PAP przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski przywołano postaci polskich biskupów, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odeszli do wieczności.

Zwrócono uwagę, że spośród biskupów w ostatnim roku odeszli m.in. kard. Zenon Grocholewski i kard. Marian Jaworski, którzy posługiwali poza Polską. Zmarł również zasłużony dla duszpasterstwa rodzin w naszym kraju bp Stanisław Stefanek i współorganizator ogólnopolskiego duszpasterstwa niewidomych bp Bronisław Dembowski.

Na początku 2020 r. zmarł biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, który w KEP przez wiele lat przewodniczył Radzie ds. Rodziny. Był też członkiem Komisji ds. Misji, Komisji ds. Zakonnych i Komisji ds. Liturgii.

16 listopada 2019 r. w wieku 92 lat odszedł natomiast zasłużony dla duszpasterstwa niewidomych emerytowany biskup włocławski Bronisław Dembowski. W stanie wojennym był on zaangażowany m.in. w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności. Reprezentował też Kościół w obradach Okrągłego Stołu.

W październiku tego roku zmarło aż dwóch biskupów seniorów: 20 października – biskup pomocniczy senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś, natomiast 29 października – biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

Bp Wojtuś zasłużył się m.in. posługując duszpastersko małżeństwom i rodzinom. Bp Zawitkowski znany był zaś, jako poeta i kompozytor. Był autorem tekstów pieśni kościelnych, takich jak "Panie dobry jak chleb" czy też "Abyśmy byli jedno". Pod pseudonimem ks. Tymoteusz publikował on m.in. bajki dla dzieci i wiersze.

W Rzymie, 17 lipca tego roku, zmarł pochodzący z archidiecezji poznańskiej śp. kard. Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Przebywał tam od 1966 r., pracując m.in. w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej oraz Sądzie Kasacyjnym Państwa Watykańskiego. Współpracował z trzema papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Był wybitnym znawcą prawa kanonicznego, autorem ponad 550 publikacji w 12 językach. Zasłużył się również dla dzieła pojednania.

Inny kardynał pochodzący z Polski – kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, przyjaciel św. Jana Pawła II zmarł 5 września 2020 r. w Krakowie. Zanim został arcybiskupem we Lwowie i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy pełnił m.in. funkcję pierwszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W ostatnim roku pożegnano też pochodzącego z diecezji tarnowskiej misjonarza bp. Czesława Stanulę CSsR, biskupa seniora diecezji Itabuna w Brazylii oraz bp. Jana Niemca, pochodzącego z Kozłówka na Podkarpaciu biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany