12 wrzesień 2020

Podlaskie: ponad 300 kg śmieci zebrano z dna i brzegów Biebrzy

fot. PAP
Ponad 300 kg śmieci udało się sprzątnąć z dna i brzegów Biebrzy, podczas sobotniej akcji z udziałem m.in. nurków. Obejmowała ona 9-kilometrowy odcinek tej rzeki. Jak oceniają uczestnicy akcji, śmieci jest mniej, niż w minionych latach, ale wciąż jest co sprzątać.
Koronawirus
87330
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Od ponad 20 lat takie podwodne sprzątanie Biebrzy prowadzą członkowie Biebrzańskiego Klubu Płetwonurków "Meander"; w tym roku przyłączyło się do niej również Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP).

W tegorocznym sprzątaniu na odcinku Jagłowo-Dolistowo wzięło udział ponad 50 osób, z czego ok. 30 to nurkowie z całego kraju, którzy wyszukiwali śmieci na dnie rzeki.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGWWP w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, w kilka godzin uprzątnięto ponad 300 kg śmieci. To przede wszystkim pozostałości - zarówno na brzegach jak i dnie - po bytności turystów oraz wędkarzy: puszki, butelki czy zanęty. W tym roku w rzece znaleziono też minę czołgową.

W ocenie uczestników sprzątania, śmieci jest mniej, niż w minionych latach, ale wciąż jest co robić. Giełażyn-Sasimowicz podkreśliła, że "wody to nie śmietnik". Zaapelowała, by przywożone ze sobą rzeczy czy pozostałości po nich zabierać, bo w innej sytuacji - wcześniej czy później - trafią one do rzeki czy jeziora.

Podkreśliła, że pracownicy PGWWP regularnie prowadzą akcje sprzątania rzek, jezior czy kanałów i włączają się w tego typu akcje. Zwróciła uwagę, że można taką akcję społeczną, organizowaną lokalnie, połączyć z piknikiem czy spotkaniem przy ogniskiem nad wodą. Poprosiła też, by reagować na sytuacje zanieczyszczania wód, np. poprzez telefon pod numer alarmowy 112. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
87330
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-11-28 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-12 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany