Ubezpieczenia artykuł sponsorowany
7 wrzesień 2020

Bagaż wart więcej niż myślisz. Jak go zabezpieczyć?

fot. nadesłane
Telefon komórkowy, laptop, torebka z zawartością, foteliki dla dzieci – czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele cennych przedmiotów na co dzień przewozimy w samochodzie. Co zrobić, by odzyskać pieniądze w przypadku ich zniszczenia?

Aparat w schowku, telefon i nawigacja na specjalnym trzymaku, laptop na ziemi. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Telefon i nawigacja pęknięte, aparat nie chce się włączyć, a wyświetlacz laptopa pokazuje jakieś dziwne kreski. Na końcu okazuje się, że w wyniku stłuczki naprawa np. zderzaka kosztuje 700 zł, a uszkodzony sprzęt znacznie więcej.
 

Opcji ubezpieczenia bagażu jest wiele

Jeśli myślisz o ubezpieczeniu bagażu, to niektóre towarzystwa mają dla Ciebie dobrą wiadomość, bo możesz u nich otrzymać taką polisę nawet za darmo (jako bonus do obowiązkowego ubezpieczenia OC) lub za niewielką opłatą. 

Jeśli jednak takiej opcji nie ma, to nic strasznego się nie dzieje, bo ubezpieczenie bagażu można znaleźć poprzez ranking minicasco lub otrzymać z polisą AC.

Co oferuje ubezpieczenie bagażu? Dokładny zakres opisany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ale polisa na ogół obejmuje uszkodzenie niemal wszystkich rzeczy materialnych znajdujących się w samochodzie w chwili stłuczki lub wypadku spowodowanego przez ubezpieczonego. Często ubezpieczenie pokrywa także straty związane ze zniszczeniami rzeczy znajdujących się w bagażniku i boksie dachowym.
 

Co konkretnie chroni ubezpieczenie bagażu?

Szczegółów należy szukać w OWU wybranej firmy ubezpieczeniowej, ale warto zwrócić uwagę, by polisa obejmowała ochronę:

  • telefonu komórkowego, laptopa, smartwatcha, nawigacji, aparatu fotograficznego, kamery i innego sprzętu elektronicznego;
  • portfela i jego zawartości (pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, a nawet np. karnet na siłownię),
  • torby, torebki, walizki, plecaka;
  • fotelików do przewozu dzieci;
  • wózków, chodzików i akcesoriów dla dzieci;
  • sprzętu sportowego, turystycznego i rekreacyjnego;
  • okularów (zarówno optycznych, jak i przeciwsłonecznych),
  • boksu dachowego.

Część ubezpieczycieli zaznacza, że nie odpowiada za niektóre rzeczy materialne, które zostaną zniszczone w czasie wypadku, jak np.: złoto, srebro, biżuteria, dzieła sztuki, broń palna (tych wszystkich wyłączeń również należy szukać w OWU). Dodatkowo warto sprawdzić, czy taka polisa chroni nas za granicą, czy tylko w Polsce.
 

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Ubezpieczenie bagażu działa w zdecydowanej większości zdarzeń. Czasem towarzystwo może jednak odmówić wypłaty odszkodowania, ale na ogół stoi za tym rażąca nieodpowiedzialność kierowcy. Nawet w przypadku najlepszego ubezpieczenia AC (o tym jak wybrać dobrą polisę przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/) towarzystwo nie zapłaci za zniszczony bagaż, gdy np.: samochód prowadzono pod wpływem alkoholu, wypadek został spowodowany umyślnie, kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu lub samochód nie miał badania technicznego.
 

Uwaga na limity

O ile sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, należą do dość specyficznych, to już o limitach powinien wiedzieć każdy kierowca. A dokładniej - chodzi o limity, powyżej których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania za zniszczenie bagażu.

Przykład: Spowodowaliśmy wypadek, w wyniku którego zniszczony został telefon, laptop i aparat fotograficzny. Straty wyceniamy na 10 tys. zł, ale jeśli limit ubezpieczenia będzie wynosił 5 tys. zł, to otrzymamy tylko 5 tys. zł i ani złotówki więcej.

Zdarzają się również limity na poszczególne rzeczy (tzw. podlimity), które określają górną granicę odpowiedzialności finansowej za dany sprzęt. Np. ubezpieczyciel może zastrzec, że za zniszczenie telefonu płaci najwyżej 500 zł, a nawigacji – 700 zł.

Do tego suma ubezpieczenia często ulega zmniejszeniu o wysokość wypłaconych odszkodowań, co oznacza, że jeśli limit wynosi 5 tys. zł, ale z powodu jednego zdarzenia już wcześniej wypłacono nam 2 tys. zł, to do końca polisy nasz limit wynosi 3 tys. zł.

Można również spotkać się z sytuacją, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowań, których suma wynosi mniej niż dany limit (np. 100 zł).

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany