Zakupy artykuł sponsorowany
15 kwiecień 2021

Jak przenieść salę kinową do własnego domu?

fot. nadesłane
Wprawdzie wciąż nie możemy wybrać się do kina, ale zawsze możemy zaprosić kino do naszego domu. Obecnie skazani jesteśmy na oglądanie filmów na domowej kanapie i często tęsknimy za tą atmosferą seansu, za wielkim ekranem i przeszywającym do szpiku kości dźwiękiem. Nic straconego. Możemy przecież zadbać o jakość naszych doświadczeń i stworzyć prawdziwą filmową salę w naszym salonie.
W czasie pandemii zamknięte zostały ośrodki kulturalne, a rzesze kinomaniaków z utęsknieniem czekają na powrót do dawnej rzeczywistości. Dlatego eksperci hapipożyczek podpowiadają, w jaki sprzęt zainwestować, aby poczuć się jak na seansie z prawdziwego zdarzenia.

Projektor czy telewizor?

Nasze decyzje zakupowe warto zacząć od wyboru ekranu, który zapewni nam wysoką jakość obrazu. Większość z nas posiada w domu telewizor, który dzisiaj cieszy się popularnością nie tylko ze względu na szybkość instalacji i dostęp do kanałów telewizyjnych, ale również na dodatkowe funkcje technologiczne, tj. Smart TV. Umożliwia on bezprzewodowe podłączenie do sieci i tym samym korzystanie z aplikacji i telewizji internetowej. Najważniejsza dla kinomaniaków pozostaje jednak jakość obrazu. Najnowsze telewizory zapewniają rozdzielczość 8K na poziomie 7680 x 4320 pikseli o przekątnej 65 cali. Użytkownicy cenią je również za liczne funkcje poprawy obrazu, których często nie znajdziemy w tańszych modelach. Ich koszt to jednak duży wydatek dla naszego portfela, wynoszący minimum 7 tys. zł. Ze względu na wysoką cenę i ograniczoną wielkość telewizora, odpowiednio tańsze rozwiązanie stanowi rzutnik. Zapewni on przynajmniej 100 calowy obraz w wysokiej rozdzielczości. Zakup rzutnika rozważmy szczególnie, jeśli na telewizorze oglądamy głównie seriale lub filmy.

Kolejną zaletą projektora jest jego niewielka waga i rozmiar, dzięki czemu z łatwością zabierzemy go do znajomych czy na prezentację biznesową. Wyświetlone filmy możemy oglądać na gładkiej białej ścianie lub dokupić specjalny przenośny lub zamontowany na stałe ekran z możliwością zwinięcia po zakończonym seansie. Format panoramiczny 16:9 sprawdzi się znakomicie podczas kinowych wieczorów. Jeszcze do niedawna rzutniki wymagały kilku metrów odległości od ściany lub ekranu, co nie pozwalało na umieszczenie ich w małych salonach. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o krótkiej i ultrakrótkiej ogniskowej, mogące stać niemal przy samej ścianie. Przy wyborze projektora zwróćmy uwagę na kontrast, jakość, żywotność lampy, technologię i rozdzielczość wyświetlanego obrazu dochodzącą do 4K. Eksperci hapipożyczek radzą zainwestować w najbardziej popularną obecnie rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli), za którą zapłacimy powyżej 2 tys. zł. Miłośnicy kina, szczególnie decydujący się na zakup rzutnika, powinni pamiętać o zaciemnieniu pomieszczenia za pomocą rolet i zasłon okiennych, które dodatkowo pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat.

Wyjątkowe efekty dźwiękowe

Wysokiej klasy jakość dźwięku to kolejny główny aspekt doceniany przez wielbicieli seansów, dlatego zakup odpowiednio dobranych głośników to obowiązkowa inwestycja.

Najbardziej popularny wybór stanowi zestaw kina domowego lub zintegrowany panel dźwiękowy mieszczący się w jednej listwie, tzw. soundbar. Najtańsze soundbary w cenie 200 zł oferują znacznie lepszą głębię dźwięku w porównaniu do dwóch głośników zamontowanych w obudowę większości telewizorów na rynku. Co więcej, często w zestawie otrzymamy także subwoofer, który uwydatnia niskie brzmienia. W najdroższych modelach jest on wbudowany w listwę dźwiękową. Do największych zalet soundbara należy niewielki rozmiar, więc jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zestaw kina domowego, będzie on właściwym rozwiązaniem.

Pomimo wielu zalet, soundbar nie zadowoli wymagających klientów, oczekujących prawdziwego efektu przestrzennego rodem z sali kinowej. Taki rodzaj doświadczenia zapewni zestaw kina domowego, który w standardowej wersji składa się z pięciu głośników (dwa przednie, dwa boczne lub tylne i jeden głośnik kanału centralnego) oraz subwoofera.

Bardziej zaawansowane systemy np. 7.1 posiadają dwie dodatkowe kolumny głośników tylnych, jednak wymagają też więcej przestrzeni w pokoju. Jeśli zależy nam na zachowaniu estetyki pomieszczenia i uniknięciu licznych kabli na podłodze, warto zamontować je w podwieszanym suficie lub pod podłogą. Równie ważnym elementem pozostaje właściwy sposób rozmieszczenia głośników, o który zapytajmy producenta wybranego przez nas sprzętu. Za standardowy zestaw kina domowego w konfiguracji 5.1 zapłacimy powyżej tysiąca zł.

Domowa sala kinowa wymaga odrobinę chęci i inwestycji, ale nieograniczona przyjemność z organizacji własnego seansu filmowego jest bezcenna. Miłośnicy kina docenią nie tylko sprzęt audiowizualny, ale również akcesoria tj. komfortowe meble z regulowanym zagłówkiem, pufy, poduszki, miękkie koce i oczywiście domowy popcorn, dzięki którym wieczór będzie niezapomniany.

O hapipożyczkach:
Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,81%. W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany