29 marzec 2022

Uchodźcy z Ukrainy zatrudniani na takich samych zasadach jak obywatele RP

zdjęcie: Uchodźcy z Ukrainy zatrudniani na takich samych zasadach jak obywatele RP / fot. PAP
fot. PAP
Uchodźcy z Ukrainy będą zatrudniani w sklepach na takich samych zasadach jak obywatele RP - informuje prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.
REKLAMA

22 marca br. Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „Solidarność” wystąpiła z apelem w sprawie zatrudniania Ukrainek do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, instytucji zrzeszającej największe zagraniczne sieci handlowe działające w naszym kraju. Związkowcy oczekują od sieci deklaracji, że pracownicom z Ukrainy nie będą oferowane umowy śmieciowe i gorsze warunki zatrudnienia.

Według prezes POHiD Renaty Juszkiewicz firmy członkowskie zrzeszone w organizacji zatrudniają wszystkich pracowników na równych, sprawiedliwych i zgodnych z prawem pracy zasadach, bez względu na pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, wyznanie czy światopogląd.

"Uchodźcy z objętej działaniami wojennymi Ukrainy będą zatrudniani w sieciach handlowych na takich samych zasadach jak obywatele RP" - podkreśliła.

Odnosząc się do uwagi NSZZ „Solidarność” o korzystaniu przez firmy handlowe z usług Agencji Pracy Tymczasowej, zaznaczyła, że rozwiązanie to służy wzmocnieniu załóg w okresach natężonego ruchu klientów w sklepach, np. przed świętami, w długi majowy weekend.

Wskazała, że wszystkim pracownikom handlowcy zapewniają stabilność zatrudnienia oraz równe prawa w dostępie do rozwoju zawodowego, awansów i wynagrodzeń, jak również benefitów pracowniczych, bezpłatnej opieki medycznej i świadczeń socjalnych. Oferują także możliwość realizacji przejrzystej ścieżki awansu zawodowego w ramach struktur firmy, tzw. awans wewnętrzny - dodała.

"Poza działaniami pomocowymi wynikającymi z bieżących potrzeb, firmy opracowują strategie długofalowego wsparcia uchodźców w aklimatyzacji w naszym kraju, m.in. oferują pomoc w zatrudnieniu, znalezieniu mieszkania i dofinansowaniu jego wynajmu, integracji z lokalną społecznością, nauce języka polskiego" - zaznaczyła prezes POHiD Renaty Juszkiewicz.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Informuje, że firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany